1. Ana Sayfa
  2. KİTAP
  3. 2021’de en çok dinlenen sesli kitaplar

2021’de en çok dinlenen sesli kitaplar

featured

Sesli kitap kültürü son zamanlarda oldukça artışa geçti. Günlük hayatın koşturmacası, genellikle masa başı çalışmalar, ekrana fazlaca maruz kalma gibi etkenler insanları sesli kitaplara yönlendirdi. Pandeminin de etkisiyle artan evden çalışmalar ekran sürelerimizi de iyice arttırdı. Hal böyle olunca kitap okuma alışkanlığımız da son derece azaldı. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar vakitlerinin çoğunu trafikte geçiriyor. Hal böyle olunca insanlar trafikte, ev işlerinde, yemek yaparken, araba kullanırken gibi pek çok vakitte sesli kitap dinleme alışkanlığı edindi. Bu hem modern dünyanın getirdiği teknolojik imkanlardan faydalanmak hemde dilediğimiz şekilde merak ettiğimiz kitapları okumuş olmamızı sağlıyor. Biz de sizler için geçen yıl sesli kitap uygulamalarında en çok hangi kitaplar dinlenmiş onları araştırdık. 2021’de en çok dinlenen sesli kitaplar…

Önerilen Yazı
Sesli kitaplar nasıl oluştu? Sesli kitapların tarihi

1.Camdaki Kız-Gülseren Budayıcıoğlu

Ünlü psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu’nun gerçek hasta hikayelerinden esinlenerek yazdığı eserlerinden biri olan Camdaki Kız romanı televizyon dizisine uyarlandıktan sonra oldukça ilgi gördü. Roman, hep lüks içinde yaşamış ama kaderi daha baştan kötü yazılmış camdaki kız ile yazarın kendi tabiriyle bir varoş çocuğunun aşk hikayesini bir psikiyatristin gözünden anlatıyor. Yazarın oldukça üzerinde durduğu çocukluk travmaları, kader motifi ve bilinçdışı etmenler dahilinde insan hayatının insanın elinde olmadığını sade bir dil ile anlatmış.

2.1984- George Orwell

İngiliz yazar George Orwell tarafından kaleme alınmış olan bu politik roman en çok dinlenen kitaplar arasına girmeyi başarmıştır. Özellikle Nazi Almanya’sı ve Stalin Rusya’sında yaşanan totaliter rejimlere karşı esaslı bir eleştiri niteliğinde olan bu eser, Orwell’in ölümünden 31 yıl sonra İngiltere ve Amerika’da yasaklanmıştır. Ancak her ne olursa olsun 20. Yüzyılın İngilizcedeki en iyi 100 romanı arasında kendine üst sıralarda yer bulmuştur.

3.Şeker Portakalı-Jose Mauro De Vasconcelos

2021’de en çok dinlenen sesli kitaplar listesinde olmazsa olmaz klasiklerden biri olan Brezilyalı yazar Jose Mauro De Vasconcelos’un Şeker Portakalı romanı tüm dünyayı etkisi altına almayı başaran dram ve çocukluk hikayesidir. Brezilya’nın Minas Gerais bölgesinde yaşayan fakir bir ailenin beş yaşında ki oğlu olan Zeze’nin hüzünlü ve bir o kadar da düşündürücü hikayesi bir çocuk kitabı olmanın çok daha ötesinde. Kitapta Zeze’nin yoksulluğa ve acı dolu yaşantısına rağmen umut ve sevgi dolu kalbi ile tanışıyoruz.

4. Tehlikeli Oyunlar- Oğuz Atay

Oğuz Atay ilk romanı olan Tutunamayanlar’ı ardından TRT 1970 Roman Ödülü’nü aldıktan kısa bir süre sonra ikinci romanı olan Tehlikeli Oyunlar’ı yazdı. Atay’ın bu romanının kahramanı Hikmet de tıpkı Tutunamayanlar’ın kahramanı Selim gibi uyum sorunları yaşayan aykırı bir kişiliktir. Yazar kitabını, Hikmet’in yalnızlığı ve topluma yabancılaşması üzerinden kişinin kendiyle savaşmasını ve yenmesini, kendi dönüşümünü hayati bir sorun olarak algılamaya çağıran, çarpıcı ve sarsıcı bir roman olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Önerilen Yazı
En popüler 9 sesli kitap uygulaması

5.Ayna Merdiven- Ferhan Şensoy

Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu olan ve geçtiğimiz yaz hayatını kaybeden usta oyuncu Ferhan Şensoy’un edebiyat dergilerinde ilk kez yayımlanan öykülerinin de yer aldığı öykü kitabı Ayna Merdiven, ilk olarak 2019 yılında okuyucuyla buluşmuş olmasına rağmen geçtiğimiz yıl da yoğun ilgi görerek listemizde yer almayı başarmıştır. Şensoy’un kendine has üslubu ve esprileriyle eğlenceli bir anlatıma sahip olan bu eserde en çok konuşulan öykü ise “Dalgındır Hüsam Kusura Bakmayın” olmuştur. Şensoy da bu romanıyla en çok dinlenen kitaplar listesinde yer alıyor.

6. Bir Dinozorun Anıları-Mina Urgan

İngiliz edebiyat profesörü ve çevirmen olan Mina Urgan’ın ölmeden 3 yıl önce yazmış olduğu hayatını ve Halide Edip Adıvar, Necip Fazıl Kısakürek gibi Türk edebiyatının tanınmış isimlerinin hatta Mustafa Kemal Atatürk’ün de içinde olduğu anılarını oldukça sade ve merak uyandırıcı bir dille anlattığı kitaptır Bir Dinozorun Anıları. 2021’de en çok dinlenen sesli kitaplar listesinde bulunan kitap anılarını anlatırken fikirlerini oldukça dobra bir şekilde dile getiren Urgan’ın otobiyografisi oldukça samimi ve gerçekçi bir halde sizi o dönemlere götürüveriyor.

7.Kayıp Tanrılar Ülkesi-Ahmet Ümit

Usta yazar Ahmet Ümit’in( ki ben hastasıyımdır) son kitabı olan Kayıp Tanrılar Ülkesi’nin ana karakterini “Babasız çocuklar tanrıya sığınırdı ama o, tanrı olmayı seçti.” cümlesiyle tanımlayan ünlü polisiye yazarı Ahmet Ümit’in polisiyeyi, arkeoloji ve mitolojiyle buluşturan bu eserinde; babasız kaldığından beri yaşadıkları için babasını suçlayan ve onunla hesaplaşmak için Tanrıların Evi Olimpos Dağı’na gitmeye çalışan, gidebilmek için de her şeyi yapmaya hazır, geçmiş travmalarından kurtulamamış bir insanın başından geçenleri anlatır. Kayıp Tanrılar Ülkesi de 2021’de en çok dinlenen sesli kitaplar arasında bulunuyor.

8.Balıkçı ve Oğlu-Zülfü Livaneli

Toplumsal konulara olan duyarlılığı ile tanınan edebiyatçı-fikir adamı Zülfü Livaneli’nin hep yazmak istediği denizle ilgili romanı Balıkçı ve Oğlu : Ege balıkçılarının ve hayal kurmaktan bile mahrum bırakılan göçmenlerin kaderine, hikâyenin ana karakterleri olan Mustafa isimli bir gencin ve denizden kurtardığı Afgan bir bebeğin üzerinden anlatılıyor. Balıkçı ve Oğlu romanı da 2021 yılının en çok dinlenen kitaplar listesinde yer alıyor.

9. Var Mısın? – Doğan Cüceloğlu

Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan değerlerden biri olan Doğan Cüceloğlu’nun son romanı Var Mısın’da en çok  dinlenen romanlar arasında yerini almış durumda. Kırktan fazla bilimsel makale yayımlayan psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu’nun Deniz Bayramoğlu ile yaptığı sohbetlerden oluşan bir rehber niteliğindeki bu kitap, yaşamı boyunca bu meziyetlerin peşine düşmüş, insanın anlam arayışı üzerinde duran ve bu eksen doğrultusunda temaları işaret eden Cüceloğlu, kendini keşfetmenin önemini vurguluyor bu kitabında.

10.Denemeler-Montaigne

16. Yüzyılın Fransız deneme yazarı Michel De Montaigne, 107 denemeden oluşmuş eseriyle geçtiğimiz yılda en çok dinlenen kitaplar arasına girmeyi başardı. Hayatının en zor döneminde yazmaya başlamış ve ölene kadar yazmaya devam etmiş olan yazar insana ve yaşama dair sorgulamalarını oldukça yalın bir dille okuyucuya aktarmış.

Yorum Yap

Yorum Yap