1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. 6-7 Eylül Olaylarında Neler Oldu?

6-7 Eylül Olaylarında Neler Oldu?

6-7-eylül-olayları

Binlerce yıllık tarihe sahip Türk milletinin utançla anacağı olaylardan biri hiç şüphesiz 6-7 Eylül olaylarıdır. Osmanlı himayesi altında yüzlerce yıl barış ve mutluluk içinde yaşamış müslüman ve gayrimüslim halk, kötü niyetle yapılan bir planın kurbanı olur. Buradaki en büyük kurban elbette ki çoğunu Rumların oluşturduğu gayrimüslim tebaadır. 6-7 Eylül olaylarından sonra birçok aile dağılır. Herkes evlerinden, artık memleketleri olarak kabul ettiği Türkiye’den ayrılmak zorunda kalır. İçler acısı yaşanmışlıklara şahitlik eden 6-7 Eylül olayları, bizim birlikte yaşayabilme duygumuzu yakıp yok etmiştir.

Önerilen Yazı
İstanbul’un kadim vapur şirketi: Şirket-i Hayriyye

Osmanlı’da Gayrimüslim Olmak

6-7 Eylül olaylarının sebeplerine ve neticelerine başlamadan önce farklı din ve milletin nasıl birlikte yaşayabildiğini örneklerle anlatmak istiyorum. Osmanlı birçok millete kucak açmış, sahip çıkmış bir imparatorluktu. Öyle ki I. Isabel ve II. Ferdinand, Yahudilere din değiştirme baskısı uygularken Osmanlı Padişahı II. Beyazıd, ölümle tehdit edilen 150 bin Yahudiyi gemilerle Osmanlı topraklarına getirir. İstanbul’un muhtelif yerlerine iskan edilen Yahudiler, yüzyıllar içinde Türk topraklarını kendi vatanı olarak kabul edip Müslüman halkla birlikte barış içinde yaşadı.

İslam halifeliğini elinde tutan Osmanlı padişahları, İslam’ın en yüksek mertebesine sahipti. Buna rağmen insan ayrımı yapmaksızın her milletten, dinden ve sınıftan insana kucak açardı. Öyle ki Fatih Sultan Mehmet, gayrimüslimlerle ilgili kanun dahi çıkarmıştır. Bu kanunnamede gayrimüslimlerin ekonomik, sosyolojik hakları yer alıyordu…

6-7 Eylül Olaylarının Nedenleri

Organize toplu saldırı olarak adlanrılan 6-7 Eylül olayları, Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’teki doğduğu evin bombalandığı yalan haberi üzerine patlak verir. Atatürk’ün evinin bombalandığı haberini yaymak planın en vurucu hamlesidir. Saldırılar öncesinde çok ciddi çalışmalar yapılmıştır. Halkı galeyana getirmek için türlü planlar vs vs…

İngilizler, Kıbrıs üzerindeki yaptırımlarını Türkler’e bırakmamak için Türkiye ve Yunanistan arasında bir çekişmenin çıkması gerektiği kanaatindeydi. Bunun için 1 yıl öncesinde hazırlıklar yapılmaya başlandı. Atatürk’ün evi bombalanırsa Türkler bunun intikamını elbette Yunanlardan alırdı. Bunun bilincinde ve farkında olan İngiliz basını gerekli çalışmaları başlattı. Yunanlıların Atatürk’ün evini bombalaması söz konusu dahi değilken Atatürk’ün evinin bombalanmasına dair provakatif haberler çıktı. İki halk arasında savaş çıkması için kasıtlı yapılmış bir plandı.

6-7-elül-olayları

Türk siyasilerinin de desteklediği Yunan-Türk düşmanlığı, dönemin siyasi liderlerinin desteklemesiyle basında kışkırtıcı haberler yayılmaya başladı. Basında İstanbul’da yaşayan Rumların ferah içinde olması, Türklerin ise sefalet içinde sürünmesi gibi haberlerin dolaşması iki taraf arasında gerginliğin ortaya çıkmasına neden oldu. Basının en vurucu haberi ise Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’teki evinin Rumlar tarafından bombalanması haberiydi. Bu haber fitili ateşleyen son kıvılcım oldu. 

Haberin çıkmasıyla Beyoğlu, Kadıköy ve Şişli civarında yaşayan Rumlar ve bütün gayrimüslimlerin evleri yağmalandı. İş yerleri ateşe verildi, yakıldı… Bir gün önce birlikte çay içip sohbet ettikleri komşularının yağmalandığını gören Türklerin kimisi bu durumu durdurmaya çalışırken kimise de galeyana gelip yağmacıların tarafına geçti…

6-7 Eylül Olaylarının Sonuçları

Yüzlerce yıl birlikte yaşamış iki halkın bir gün içinde düşman olması en üzücü neticedir. Rumların evlerini yakıp, iş yerlerini yağmalanması elbette ki akıl alır iş değildi. Konuyla ilgili bazı Yunan ve Türk gazetecilerin bu durumun İngilizlerin Kıbrıs üzerindeki emellerini gerçekleştirmek üzere Türk ve Rum halkını kullandığı yönünde açıklamaları mevcuttur. 6-7 Eylül 1955 yılı sonrasında Beyoğlu’nda hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Gece boyunca yağmalanan Rumların evleri başlarına yıkıldı, eşyaları cadde ve sokaklar boyunca serildi. 

6-7 Eylül olayları sonunda Türkiye’de yaşayan Rumlar Yunanistan’a, Yunanistan’da yaşayan Türkler ise Türkiye’ye göçe zorlandı. 6-7 Eylül olaylarının en mühim neticesi, farklı milletlerin birlikte yaşamayı başardığı Anadolu’nun mozaiğini kökten sarsmasıdır. 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.