1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Alice Müzikali’ne gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Alice Müzikali’ne gitmeden önce bilmeniz gerekenler

featured

İlk olarak 2019 yılında sahnelenmeye başlayan ve araya giren pandemi molasından sonra 7 Şubat 2022’de yeniden perde açan Alice Müzikali’ni nihayet bizler de izleme şansı bulduk. Lewis Carroll tarafından yazılan ve bugüne kadar 174 dile çevrilen “Alice Harikalar Diyarında”nın yönetmenliğini Serdar Biliş, kareografisini Beyhan Murphy, müziklerini ise Sabri Tuluğ Tırpan’ın üstlendiği çağdaş bir müzikal uyarlama olarak yeniden seyirciyle buluştu. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sahnelenen müzikale ilgi büyük. Alice Müzikali için adeta izdiham yaşanıyor. Öyle ki biz Mart ayındaki gösteriye aralık ayında biletler satışa çıktığı anda bilet aldık :) İşte Alice Müzikali’ne gitmeden önce bilmeniz gerekenler…

Önerilen Yazı
Netflix’te bu ay neler var? Netflix mart ayı takvimi

ALİCE MÜZİKALİ’NİN KONUSU

“Ben kimim?”

Hangisi gerçek, hangisi sanal?

Kendini yaşadığı hayatın içerisine sıkışmış hisseden Alice, bir mobil uygulamanın çağrısına uyar ve beyaz tavşanı takip ederek sanal bir dünyanın içine dalar.

“Ben Kimim?” sorusuna cevap ararken kendini fantastik bir dünyada bulan Alice, hayal gücü zenginliğiyle bu yeni evrende kendi cesaretini sınayacak, korkularıyla, arzularıyla baş başa kalacaktır.

“Alice” müzikali, gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın, büyüme hikayesidir.

TAM BİR ŞÖLEN

Alice Müzikali’nde Alice rolünde Serenay Sarıkaya, Tavşan rolünde Enis Arıkan, Kraliçe rolünde Ezgi Mola, Kral rolünde İbrahim Selim, kedi rolünde Merve Dizdar ve Şapkacı rolünde Şükrü Özyıldız var. Çok spoiler vermeden müzikalden bahsedecek olursak tam bir şölen tadında geçiyor diyebilirim. Serenay Sarıkaya müthiş sesiyle adeta döktürüyor. Müzikalde en çok rol alan tabiki Serenay ve tavşan Enis Arıkan :) İkisi müzikalin yıldızı resmen. Tabiki diğer oyuncuları es geçemem ama dediğim gibi bu ikisi bence müzikalin yıldızıydı. Özellikle Enis Arıkan ‘Geç kaldım’ şarkısıyla bile müzikalin en izlenesi karakterlerden biri olabilir. Sahne şovu anlamında ben çok beğendim. Son derece akrobatik hareketler ve cesur danslar bulunuyordu. İzleyici koltuğundan beri insanın yüreği hop oturup hop kalkıyor o derece :) Ama ekip işlerinde o kadar iyi ve o kadar çalışmış ki her şey kusursuz ilerliyor.  Alice Müzikali’nin kareografisini Beyhan Murphy üstleniyor. Prodüksiyon, sahne şovları, dansçılar, teknoloji ve sahne kullanımı vs vs inanılmaz iş çıkarmış. En ince ayrıntısına kadar düşünülmüş gösteride her oyuncu, adeta oyunculuğunu kanıtlamış. Serenay sarıkaya’nın sahneye muhteşem uyumu, sesi, dansı, performansı, Enis arıkan’ın vazgeçilmez enerjisiyle sahneye girişi ve beraberinde yaşattığı eşsiz his inanılmazdı. Keza Ezgi Mola zaten kraliçe rolüyle adeta bir kraliçeydi. İbrahim Selim, Merve Dizdar da öyle. Şapkacı rolünü canlandıran Şükrü Özyıldız’a gelecek olursam da bence sahnesi süre olarak diğerlerine göre çok az ve vasattı. Serenay’la olan şarkı sahnesi dışında akılda kalan bir sahnesi yok. Gösterinin totalini yorumlayacak olursam ben 3. kategoriden 318 TL’ye bilet aldım. 2,5 ay öncesinden almasaydım kesinlikle kalmazdı çünkü çok çabuk tükeniyor. Benim nazarımda fiyatını sonuna kadar hak eden bir gösteriydi. İmkanı, vakti, niyeti olan hiç düşünmesin derim :)

Yorum Yap

Yorum Yap