1. Ana Sayfa
  2. KİTAP
  3. Ben Kirke-Tanrıların arasında kendini keşfetme hikayesi

Ben Kirke-Tanrıların arasında kendini keşfetme hikayesi

BEN KİRKE KİTABI KONUSU

Ben Kirke kitabı bu sene içerisinde dinlediğim en keyifli fantastik kitaplardan biriydi. Evet, tam olarak dinlediğim. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi artık kitap okuduğum kadar dinliyorum da. Bu durum kendi adıma hem daha fazla kitapla tanışma fırsatı sağlıyor. Hem de okuma ve dinleme yetimi aynı anda geliştirmem de yardımcı oluyor. Eğer sesli kitap dinlemeye önyargılıysanız ya da doğru kitabı bulamıyorsanız, Ben Kirke bu konuda sizin için doğru seçim olacaktır.

Önerilen Yazı
Sesli kitaplar nasıl oluştu? Sesli kitapların tarihi

KİRKE’NİN HAYATINA YOLCULUK

Ben Kirke konusu itibariyle aslında bizleri birçok yönden besleyebilecek zenginlikte bir kitap. Evet okuduğum en iyi fantastik roman diyemem ancak okunsa da olur okunmasa da olur hiç diyemem. Mitolojik tanrıları içerisinde barındıran popüler kültür kitaplarının aksine Kirke bizlere ve gençlere yozlaşmış popüler kültürün içerisinde biz olmak için nelere odaklanmamız gerektiği noktasında yol gösteriyor. Çünkü kusursuz tanrıların içerisinde var olan Kirke, onların aksine kusursuz değil. Hatta saymakla bitiremeyeceğim kadar kusurlu. İşte tam da bu sebeple dışlanıyor. Kirke’nin bebekliğinden itibaren olgun bir birey oluşuna kadar onunla birlikte hayatına şahit oluyoruz.

BEN KİRKE KİTABI

KUSURLARINLA KİRKE OLMAK

Kirke her çocuk gibi sevilmek ve ilgi görmek istiyor. Diğer tanrıların aksine çirkin ve güçsüz doğan Kirke dışlanmak dışında hiçbir şey göremiyor. Yani bizler aslında Yunan mitolojisinin içerisinde bir çirkin ördek yavrusuna şahit oluyoruz. Ama çocuk masalı olmadığı için kuğuya dönüşen bir Kirke görmüyoruz. Yani sonunda mutlu son Kirke’nin aradığı güzelliğe ya da güce erişmesi olmuyor. Aksine bunların peşinde koşmayı bırakıp kendi olmayı tercih eden bir Kirke ile bitiriyoruz. Bu belki bir kısmınız için spoiler olarak algılanabilir ancak ben sebep sonuçtan daha ziyade gelişmenin her zaman en önemlisi olduğuna düşünüyorum. Sonuçta bir tanrının hayatını okuyor ya da dinliyoruz. Bu sebeple öyle çok olay örgüsü geçiyor ki kimi zaman bu akışın içinde kayboluyorsunuz.

“Kapılarının üstüne kendini tanı yazısı kazınmıştır. Ama ben şimdiye dek kendime yabancıydım, bilemediğim bir sebepten ötürü taşa çevrilmiştim”

YUNAN MİTOLOJİSİ ZEUS

YUNAN MİTOLOJİSİNE KEYİFLİ BİR YOLCULUK

Kirke dil itibariyle oldukça akıcı. Sizi içine anlamadığınız bir hızla sürükleyebilecek bir kitap. Hele ki Yunan mitolojisini seviyor ve ilgiliyseniz tanıdık simaları içinde görmek sizi memnun edecektir. İçinde; Titanları, Olymposlu tanrıları ve yarı tanrıları barındırmakta. Bu fantastik dünyada kaybolmak hoşunuza gidecek. Zaten yazarın Antik Yunan üzerine eğitim alması ve üstüne üstlük bu konuda 9 senedir ders veriyor olması, kitabın içerisinde kendini büyük bir ustalıkla hissettiriyor.  Tabii içerisinde aksiyonu da bolca olduğu için küçük yaşta çocuklar için önerebileceğim bir kitap değil ne yazık ki. Çünkü, cinsellik, vahşet gibi öğeleri de barındırmakta. Mitolojik bir fantastik kitap olsa da bence belirli bir yaş düzeyinin altındaki okuyucular için uygun olmayacaktır.

Ben Kirke kitabından ilham olabilecek alıntılar:

Bir engereğe avucunuzdan yemek yemeyi öğretebilirsiniz ama ısırma arzusunu içinden söküp alamazsınız

Onu sevseydim çoktan çekip gitmiş olurdu, oysa kaçınmam tekrar tekrar geri dönmesine neden oluyordu.

Yüreklerimizde gerçekte ne olduğu bilinseydi kaçımız affedilirdi?

Yitip gitmiş o hayal için içimde ne kadar gözyaşı varsa hepsi kurumuştu

Söylesene,” dedi. “sence sefil haldeki biri mi, yoksa mutlu biri mi daha iyi adaklar adar?” “Mutlu biri elbette.” “Yanlış,” dedi. “Mutlu biri kendi hayatıyla meşguldür. Kimseye minnet borcu olmadığını düşünür. Ama onu soğuktan titret, karısını öldür, çocuğunu sakat bırak, o zaman dualarını duyarsın

Bu dünyaya bir an daha dayanamayacağım, diye düşündüm.

-Öyleyse çocuğum, başka bir dünya yap

 

Yorum Yap

Yorum Yap