1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Beyoğlu’nun kadim mekanı Markiz Pastanesi tarihi…

Beyoğlu’nun kadim mekanı Markiz Pastanesi tarihi…

featured

Osmanlı’nın son yıllarında Beyoğlu, İstanbul’un hatta Anadolu’nun Avrupa’ya açılan kapısı idi. Özellikle Fransa kültürünün yaşamaya başladığı yer olan Beyoğlu, Türk insanı için birçok ilkin başladığı yerdi. Fransız modacıların terzihaneleri, Fransız usulu hazırlanan tatlıların satıldığı pastaneleri, Osmanlı halkının özellikle de levanten dediğimiz gayrimüslim tebaanın uğrak noktasıydı. Beyoğlu’nun simgeleşmiş mekanlarından biri de şahit olduklarıyla, yaşanmışlıklarıyla günümüze dahi sirayet etmiş Markiz Pastanesi idi. 

Romanların, filmlerin ve şiirlerin hayat bulduğu Markiz Pastanesi’nin kapısına kilit vurulmasının üzerinden 5 yıl geçse de şimdi tozlanmış halde bırakılan masalarında edilen sohbetlerin, uzun uzun keyifle yenilen yemeklerin hatıraları hala anılarımızda hayatta…

Önerilen Yazı
Galata’dan Karaköy’e Bir Günlük İstanbul Gezisi

Markiz Pastanesi Tarihi

Markiz Pastanesinin hikayesi, İstanbul ilk pastanelerinden biri olan Lebon Pastanesinin açılmasıyla başlar. 1850’de açılan Lebon Pastanesi, döneminin en ünlü mimarlarından biri olan Alexandre Vallaury tarafından tasarlanır. Vitray camları ve art noveau tarzdaki panolarıyla en az tatlıları kadar cazip bir mekana dönüştürülür. Lebon Pastanesi’nin günümüze intikal eden duvar fayansları ise antika değerine sahip en önemli ve karakteristik öğelerindendir. 

Lebon Pastanesi, Passage  Orientel’den Kumbaracılar Yokuşuna taşınma kararı aldıktan sonra mekanı Avedis Ohanyan Çakır satın aldı ve en az Fransızların ünlü çikolata markası Marquise de Sevigne kadar kaliteli tatlı üretme iddiası ile pastaneye markiz adını verdi. 1940 yılında açılan Markiz Pastanesi, Orient Express ile Paris’ten İstanbul’a gelen Avrupalı turistlerin muhakkak uğrayıp enfes tatlılarını denedikleri Beyoğlu’nun simgesel mekanı haline geldi. 

Beyoğlu’na şapkasız gidilmeyen bir dönemde Müslüman-gayrimüslim; yerli-yabancı hanımefendilerin-beyefendilerin buluşup sohbetler ettikleri Markiz Pastanesi, özellikle de yazarların edebi sohbetler etmek üzere sıklıkla uğradıkları onlar için adeta bir toplanma yeri idi. 

Markiz Pastahanesi
Markiz Pastahanesi

O yıllarda yazarlar daha çok Beyazıt Küllük Akademisi’nde toplanır ve edebiyat sohbetleri yapardı. Lebon ve Markiz pastaneleri Beyazıt Küllük Kahvesine yeni bir soluk kazandırarak mimarisi ve sunduğu hizmetle sanatçılara da yeni bir kapı araladı. Osmanlı’nın Avrupa’ya uzanan eli olan Beyoğlu artık mekanları ile de bunu en güzel şekilde göstermiş oldu. 

Soyluların, orta sınıfın, yazarların ve Avrupa’dan gelen turistlerin yani hemen hemen herkesin bir şekilde buluştuğu Markiz Pastanesi, zaman zaman kötü günler de geçirdi. Özellikle 6-7 Eylül olaylarında gayrimüslim tebaanın çoğunlukta yaşadığı Beyoğlu talan edildikten sonra Markiz gibi gayrimüslim tebaanın sıklıkla uğradığı mekanlar da bu sıkıntılı günlerden nasibini aldı. 

Markiz, açıldığı günden kapatıldığı 2016 yılına kadar binlerce misafirini ağırlamış, unutulmaz anılara, mutluluklara, şen kahkahalara tanık olmuştur. Bugün ise kapısına vurulan kocaman zincirle içinde sıkışan hatıralar ile birlikte İstiklal caddesinin kalabalığında yeniden bizlerle buluşacağı günü bekliyor…

Yorum Yap

Yorum Yap