1. Ana Sayfa
  2. KİTAP
  3. Doğan Cüceloğlu’ndan ilişkinizi iyileştirecek kitap- Evlenmeden Önce

Doğan Cüceloğlu’ndan ilişkinizi iyileştirecek kitap- Evlenmeden Önce

doğan cüceloğlu evlenmeden önce

Doğan Cüceloğlu Evlenmeden Önce kitabı çok kıymetli ve önemli bir kitap. Sadece adının birazcık talihsiz olduğunu düşünüyorum çünkü Evlenmeden Önce denilince sanki evlendikten sonra ya da ilişkinin en başında okunmasının pek de bir anlamı yokmuş gibi anlaşılabiliyor. Peki öyle mi hakikaten. Bence değil. Çünkü aslında kitap bizlere sağlıklı bir ilişki için iletişimin ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

Evlilik, bir çiçekçi dükkânı gibi farklı olanaklar sunar; çiçeklerden nasıl bir buket yaratacağınız size kalmış…

ÇİFTLER ARASINDA ORTAK İLETİŞİM KANALI

Doğan hoca kitabını ele alırken aslında şunu göstermeye çalışmış; dil, din, kültür fark etmeksizin ortak ana bir iletişim kanalı oluşturulabiliyor mu? Bununla ne demek istiyorum. Kitabın içerisinde Doğan Cüceloğlu birçok okuyucusunun başarılı veya başarısız evliliklerinden elde ettikleri deneyimlerini paylaşmış. Kimi anılar mutlu sonla biterken kimileri de hazin bir şekilde sonlanmış. Aslında her ilişkinin yürümesi veya yürümemesi noktasında temel noktalar bulunmakta. Doğan hoca kitabın içerisinde çok önemli bir noktaya parmak basıyor. İki iyi insan birlikte iyi bir ilişki oluşturamayabilir. Ki bu çok doğal bir şey.

doğan cüceloğlu evlenmeden önce

KORKU KÜLTÜRÜ MÜ DEĞERLER KÜLTÜRÜ MÜ

Kitabın içerisinde ilişkinin içerisinde sosyal statü farkı ya da mezhep farkından daha ziyade korku kültüründe yetişmiş bireyler ile değerler kültürü içerisinde yetişmiş bireyler. Bu iki nokta çok önemli. Çünkü bizim yetiştiğimiz ailelerimiz içerisinde farkında olmadan aldığımız mesajlar bizim gelecekteki ilişkimizde de birçok şeyi etkiliyor. Mesela partnerimize olan güvenimizi, sabrımızı, desteğimizi, çocuklarımızla olan iletişimimizi vs. Ama yine de bu farkı aşmak bizlerin elinde. Eğer çiftler ortak ve doğru bir iletişim yolu bulabilirse birbirlerinin ne istediğini bilebilir ve birbirlerine göre şekillenebilirler.

Önerilen Yazı
Batı’yı Kasıp Kavuran İlk Doğulu Fırtına Halil Cibran-Ermiş

İLİŞKİNİZİ İYİLEŞTİRİP EMPATİ YETENEĞİNİZİ GELİŞTİRECEK

Kitabın içerisinde ben değişemem ile evlendikten sonra değişir düşüncesinin ne kadar sıkıntılı ve yanlış olduğunu anlıyorsunuz. Birincisi değişim her zaman mümkün. İkincisi ise kişi kendi farkına varmadığı ve istemediği sürece bir başkası tarafından asla değiştirilemez. İki insan arasında oluşan bu kutsal bağın ne kadar yapıcı ve yıkıcı olacağına şahit olma fırsatı buluyor ve kendinizi sorguluyorsunuz. Ben bu kitabın son derece değerli olduğunu düşünüyorum. Ergenlik çağından itibaren okunulmaya uygun olduğunu ve tavsiye edilmesi gerektiğini de destekliyorum. Her birimizin aslında ilişki noktasında eğitim ve destek alması son derece önemli. Bu sebeple de başlıkta da dediğim gibi bu kitap sizin ilişkilerinizi iyileştirip empati yeteneğinizi geliştirecek.

Önerilen Yazı
Hem filmiyle hem de kitabıyla etkileyen bir yapıt: Gurur ve Önyargı

Doğan Cüceloğlu Evlenmeden Önce kitabından alıntılar:

“Sorumluluk sahibi olan, kadına saygı duyan, evlilikte kadını hizmetçi kendini kraliyet ailesi mensubu olarak görmeyen erkekler yetiştirmediğimiz sürece iyi baba, eş kavramı toplumun bize dayattığı kadar olacak…”

“Çok sevdim, öyle çok, öyle güzel sevdim ki beni sevmekten başka çare bırakmadım ona.”

“Sevmek emekmiş. Emek ise vazgeçmeyecek kadar, ama özgür bırakacak kadar, Sevmekmiş.”

“Bir insanın kiminle evleneceği, onun yaşamının en önemli kararıdır. Evleneceğiniz kişinin mühendis, doktor, varlıklı olmasından çok, hangi değerleri yaşadığı ve yaşatacağı önemlidir. “BİZ” değerlerinin yaşamadığı bir evliliğin mutlu bir evlilik olması mümkün değildir..”

“Seven değil, sahip olmak isteyen kıskanır. Sevmek… Sahip olmak… Çok farklı şeyler.”

“Mükemmeliyetçi insan korku kültürünün ürünüdür. Yaşamla dans etmeye değil, yaşamı denetlemeye meraklıdır.”

“Müstakbel eşiniz evlenme olgunluğuna sahip mi? Başkalarına mı hesap vermeyi önemsiyor yoksa kendine mi hesap vermeyi önemsiyor? Kendine hesap veren insan ‘evlendiği kişiyi yaşamak için’ evlenir, ‘onu kullanmak için’ değil. Onunla birlikte hayatı yaşamak bir ayrıcalıktır.”

 

Yorum Yap

Yorum Yap