1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Dudaklarında Şarkıyla Ölen Adam Victor Jara – Yarıda Kalanlar

Dudaklarında Şarkıyla Ölen Adam Victor Jara – Yarıda Kalanlar

victor jara hakkında

Victor Jara – Venceremos şarkısıyla bizlere umudu ve birlikteliği anlatıyor. Yarıda Kalanlar’da bugün Şilili müzisyen Victor Jara var fakat öncesinde bu yeni serimiz hakkında minik bir tanıtım yapmak istiyorum. Yarıda Kalanlar’da sizlere hiç bitmeyen, bitemeyen eserleri tanıtacağız. Bu kimi zaman bir şarkı kimi zaman bir kitap kimi zaman ise bir hayat olacak.

Önerilen Yazı
İspanya’dan İstanbul’a Osmanlı Yahudileri…

ŞAİRLER ÜLKESİ ŞİLİ

Jara, 28 Eylül 1932’de şairler ülkesi olarak anılan Şili’de yoksul bir köylü çocuğu olarak dünyaya geldi. Alkolik bir babaya sahip olan Jara, bundan dolayı müzik eğitimini özel günlerde gitarıyla halk şarkıları seslendiren annesinden aldı. Müzisyen, öğretmen, tiyatro yönetmeni ve şair olarak bilinen Jara aynı zamanda darbeyle devrilen Salvador Allende’nin büyük bir destekçisiydi. Yaptığı şarkılar ve söylemleriyle halk tarafından da kabul gören ayrıca da sevilen Jara, adeta büyük bir umut ışığı olur.

Victor Jara ve ailesi

GİTARIYLA TUTSAK OLAN JARA

Tarihler 9 Eylül 1973’ü gösterdiğinde Diktatör Agusto Pinochet Amerikan destekli darbe yapar ve başta Allende olmak üzere darbeye direnenleri işkenceden geçirerek öldürür. Darbeci Pinochet, stadyumları hapishane olarak kullanarak, direnenleri orada esir tutar. Darbe direnişçilerinin arasında Victor Jara ve gitarı vardır. Bunun üzerine Şili’de binlerce kişi Jara’da dahil, Şili Ulusal Stadyumunda toplatılır.

Jara, dünyaca bilinen Manifesto (Manifiesto) isimli şarkının başında yaşama karşı sanatının nerde durduğunu aslında şöyle belli ediyor:

” Söylemiş olmak için şarkı söylemiyorum

Ya da güzel olduğu için sesim

Söylüyorum çünkü gitarın

Duyguları ve aklı var”

Önerilen Yazı
6-7 Eylül Olaylarında Neler Oldu?

UMUDUN GİTARI VİCTOR JARA

İşte Victor Jara ne laf olsun diye ne de sesi duyulsun diye gitarıyla birlikte Pinochet ve darbesine karşı çıkmak için Şili Ulusal Stadyumuna gitmemişti. Halkı için barış için ve huzur için gitmiş hatta gitarını da yanına almıştı. Victor Jara orada bestelediği Venseremos (Kazanacağız) isimli şarkısını söyleyerek bir kez daha müziğinin nerede olduğunu korkusuzca dile getirir öyle ki, Jara’nın dik duruşu stadyumda bulunan binlerce insanı etkiler. Binlerle birlikte şarkısını çalıp söylemeye başlayan Jara darbecileri huzursuz eder. Hemen Jara’nın olduğu alana gidip gitarı kırarlar ancak bu müziğini susturmaya yetmez.

Victor Jara kimdir

YARIM KALAN ŞARKI

Jara bu kez parmaklarıyla hayali gitar çalarak daha sesli söylemeye başlar lakin, bundan dahi rahatsız olan askerler silahın dipçiğiyle Jara’nın parmaklarına vurup yere yatırır. Jara yine de mırıldanmayı bırakmaz ve şarkısını söyler. Bunun üzerine askerler Jara’yı durdurmak için parmaklarını kırarlar ancak tüm bunlar Jara’yı durdurmaya yetmez. Vazgeçeceğini düşündükleri Jara, acı içinde nefes nefese şarkıya devam eder. Artık Jara’yı durdurmanın tek bir yolu vardır. Gittikçe sinirlenen askerler şarkısını söylemeye devam ederken Jara’yı tam 44 kez kurşunlar. Victor Jara ağzında Venseremos şarkısıyla bitiremeden can verir. Artık Jara ve stadyum sessizleşmiştir. Jara şarkısını bitiremeden öldürüldü ancak Şili halkı bugün Jara’nın yarım bırakmak zorunda kaldığı o şarkıyı devam ettirmekte ısrarlı.

İşte Jara’nın dudaklarında mırıldanarak öldüğü Venseremos şarkısının sözleri:

Kazanacağız
Fırtına yırtıyor sessizliği
Ufuktan bir güneş doğuyor
Gecekondulardan geliyor halk
Tüm şili şarkılar söylüyor

Venceremos venceremos kıralım zincirlerimizi
Venceremos venceremos!
Zulme ve yoksulluğa paydos

Şili’de halk bugün savaşıyor
Cesaret ve aklın gücüyle
Kahrolsun halkın katili cunta
Yaşasın united popular!

Venceremos venceremos kıralım zincirlerimizi
Venceremos venceremos!
Zulme ve yoksulluğa paydos

Geçmişe ağlamak fayda vermez
Gelecek mutlak sosyalizm
Yarını bugünden kuracağız
O senin tarihin olacak

Venceremos venceremos kıralım zincirlerimizi
Venceremos venceremos!
Zulme ve yoksulluğa paydos

Yorum Yap

Yorum Yap