1. Ana Sayfa
  2. KİTAP
  3. Dünya Edebiyatı’ndaki en etkileyici 10 Kadın Yazar

Dünya Edebiyatı’ndaki en etkileyici 10 Kadın Yazar

featured

Edebiyat dünyası yüzyılları aşkın süredir pek çok kadın ve erkek yazarın eserleriyle bu günlere gelmiştir. Dünya edebiyatında kadın yazarların etkisi büyüktür. Öyle ki dünya edebiyatına fazlasıyla katkısı olan eserlerin kayda değer bir çoğunluğu kadın yazarlara aittir. Yaşadıkları farklı dönemlerde maruz kaldıkları negatif ayrımcılığa rağmen kadın yazarlar olağanüstü eserler ortaya koydu. İşte dünya edebiyatı’ndaki en etkileyici 10 kadın yazar…

Önerilen Yazı
Şeker Portakalı: Bir çocuğun acıya ilk bakışı

1.Virginia Woolf: 20. yüzyılın en öne çıkan yazarlarından biri kabul edilen İngiliz yazar Virginia Woolf, kitaplarında bilinç akışı kullanımı anlatı tekniğini kullanmıştır. 20. yüzyılın korku ve acısını yansıtan birçok roman yazan Wolf “Kendine Ait Bir Oda” adlı kitabıyla kadın haklarında bir tür devrim yapmıştır. Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarlarından biri olan Woolf’un en önemli kitapları ise şunlardır: Mrs Dalloway, Orlando, Kendine Ait Bir Oda, Deniz Feneri

2.Jane Austen: Jane Austen popüler romantik kurgu romanlarıyla bilinir. Austen’in çalışmaları, tarihsel bağlamı ve edebi tekniklerdeki ustalığı nedeniyle akademisyenler ve eleştirmenler için akademik çalışmanın odak noktasıdır. Austen, edebi gerçekçilik, sosyal yorum ve 18. yüzyıl ve 19. yüzyıl kadınlarının zorlayıcı hikayelerini anlatan teknikleri kullanmasıyla İngiliz edebiyatını büyük ölçüde etkilemiştir.

3.Charlotte Brontë: Bronte, az sayıda yayımlanmış eseri olmasına rağmen, yazdığı eserlerde ezilen kadınların gündelik mücadelelerini ön plana çıkararak hem edebiyat dünyasında hem de toplumda önemli bir yankı uyandırmıştır. En meşhur eseri Victoria dönemi İngilteresinde farklı sınıftan iki kişi arasındaki bir aşkı anlatan Jane Eyre romanıdır.

4.Agatha Christie: Dedektif romanlarının efsane isimlerinden, İngiliz polisiye yazarı Agatha Christie, tüm zamanların en çok satan kadın yazarı ve eserleri en çok tercüme edilen bireysel yazardır. Ustaca yazma becerileri ve iyi geliştirilmiş karakterlerle şüpheli bir kimliğe sahip olay örgüsü oluşturma yeteneğiyle günümüzün en meşhur kadın yazarlarındandır. Christie sadece polisiye yazarların yolunu açmakla kalmamış, aynı zamanda her türden kadın yazarlara da aynı şeyi yapmaları için ilham vermiştir. Son zamanlarda Netflix’te oldukça popüler olan Pera Palas’ta Gece Yarısı filminde de kendisinin hikayesine değinilmektedir. Christie dünya edebiyatı’ndaki en etkileyici 10 kadın yazar listesinin demirbaşlarındandır.

5. Alice Walker: Alica Walker, “The Color Purple”ın yazarı, Pulitzer Kurgu Ödülü’nü kazanan ilk Afrikalı-Amerikalı kadın unvanına sahiptir. Walker’ın yazarlık kariyeri çoğunlukla ırk ve cinsiyet eşitsizliğine odaklanmıştır. Eserleri, onu dünyanın dört bir yanındaki Afrikalı-Amerikalılar ve kadın okuyucular arasında saygın bir figür haline getirmiştir.

6.Sylvia Plath: Yetişkin yaşamının çoğunda depresyonla mücadele eden Sylvia Plath, Amerikalı bir şair, romancı ve kısa öykü yazarıdır. Yarı otobiyografik romanı Sırça Fanus (Bell Jar), okuduktan sonra uzun süre sizinle kalmaya mahkumdur.

7.Margaret Atwood: Kanadalı yazar Margaret Atwood, Booker Ödülü sahibidir ve en çok The Handmaid’s Tale ve The Blind Assassin adlı romanlarıyla tanınır. Ayrıca Odysseia Destanı‘nın yeniden yazımı olan “The Penelopiad” kitabıyla destanlardaki ataerkil anlatımı eleştirmiştir.

8.Azar Nafisi: Azar Nafisi‘nin Reading Lolita in Tehran adlı romanı, onun edebi dehasını yansıtmaktadır. İran’da otoriteyle karşı karşıya gelen peçe altındaki genç kadınların düşüncelerine dair fikir vermektedir. Reading Lolita in Tehran 117 hafta boyunca The New York Times En Çok Satanlar listesinde kalmış ve birçok edebiyat ödülü kazanmıştır.

9.Harper Lee: Amerikalı yazar Harper Lee, en çok 1960 Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek adlı romanıyla tanınır. Lee’nin yayımlanan tek kitabıdır, ancak eleştirmenlerce beğenilen ve çok satan kitap kendi başına oldukça etki yaratmıştır. Kitabın çoğu otobiyografiktir ve Lee, Güney’de büyüyen bir çocukken gördüklerini detaylandırmıştır. Bu güçlü hikaye, Derin Güney’deki ırksal eşitsizlik ve adaletsizliği gözler önüne sermiştir. Lee kadın yazar listesinin olmazsa olmazlarındandır.

10.Simone de Beauvoir: Simone de Beauvoir, Fransız feminist yazar, entelektüel, varoluşçu filozof ve politik eylemcidir. Pek çok roman, deneme ve biyografi yazmıştır, ancak çoğunlukla 1949’da yayınlanan ve The Second Sex (İkinci Cins) adlı kitabıyla tanınır. The Second Sex‘te kadınların ikinci ve daha zayıf cins olarak görülmesini ve maruz kaldıkları baskıyı öne sürer. Kadının özünü bağımlılık olarak inşa etmek için ataerkilliği eleştirmiştir. Kadının her zaman “Öteki”, erkeğin ise her zaman “Ben” olduğu iddia edilirken; Simone de Beauvoir, bu eşitsiz karşılaştırmayı ve erkeğin toplumsal gücünü yıkmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap