1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Dünyada uygulanan en ilginç 10 yılbaşı geleneği

Dünyada uygulanan en ilginç 10 yılbaşı geleneği

yılbasi-gelenegi

Yeni yıl yaklaşırken dünya üzerinde pek çok ülkede de yılbaşı kutlaması hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor. Özellikle 2 yıldır hayatımızı meşgul eden pandemi yüzünden geçtiğimiz yıl hakkıyla kutlanamayan yılbaşı için tüm umutlar 2022’ye bağlandı. Yılbaşı için her ülkenin kendine özgü bir adeti bir geleneği mevcut. Her ülkenin vatandaşları kendine özgü şekilde yeni yılın gelişini kutluyor. Bu yazımızda sizler için 10 farklı ülkenin en ilginç yılbaşı geleneklerine değindik. Size en farklı gelen yılbaşı geleneğini yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz :)

Önerilen Yazı
Yılbaşı gecesi mutlaka izlemeniz gereken 5 film

Dünyada uygulanan en ilginç 10 yılbaşı geleneği

Danimarka: Danimarka en ilginç yılbaşı adetlerine sahip ülkelerden biridir. Bu ülkede yeni yıla tabak kırarak giriliyor. Komşunun kapısında tabak kıran kimsenin yıl boyunca şanslı olacağına inanılıyor.

Şili bu listenin belki de en ilginç yılbaşı geleneğine sahip ülkelerden biri. Şili yerlileri yeni yılı hayatını kaybetmiş akrabaları ile geçirmek istiyor. Bu nedenle Şili’nin merkezi kasabası Talca Mezarlığı, Belediye Başkanı önderliğinde gece yarısı ziyaretçilere açılıyor. Klasik müzik eşliğinde binlerce insan mezarların başında mum yakarak oturuyor.

İspanya’da yılbaşı gecesi saatler 24.00’ü gösterdiğinde çalan her çan için bir üzüm tanesi ağza atılıyor. Yılın her bir ayını temsil eden 12 tane üzüm sırayla yeniliyor. Ve bu üzümlerin yıl boyunca şans getirmesi için dilekler de bulunuyorlar.

İskoçya’da uygulanan bu geleneğin kökeni Vikinglere dayanıyor. Bu âdete göre, her yeni yıl arifesinde geleneksel kıyafetler giyen İskoçyalılar yanan ateş toplarının bağlı olduğu ipleri başları üzerinden savurarak geçit töreni yapıyor.

Romanya yeni yılı diğerlerinden biraz farklı şekilde kutlamayı tercih edenlerden. Bu ülkede yeni yıl gecesi ayı postu giyen insanlar, sokakları dolaşarak evlerin önünde çeşitli enstrümanlar çalarak dans ediyor. Bu gelenek ile şeytanın yıl boyu onlardan uzak olacağına inanıyorlar.

Venezüella’da yılbaşı kutlamaları normalden biraz uzun sürüyor. Paten kayma geleneği oldukça yaygın olan Venezüella’da yollar yılbaşı sabahı saat 08.00’e kadar trafiğe kapatılıyor.

Ukrayna’da yılbaşında oldukça yaygın olan noel ağaçları pek alıştığımız şekilde süslenmiyor. Burada yılbaşı ağaçları yapay örümcek ağları ile kaplanıyor. İnanışa göre ağacını süsleyemeyen fakir bir ailenin çocukları duruma çok üzülüyor. Sabah kalktıklarında ağaçlarının örümcek ağları ile kaplandığını görüyor. Güneşin ilk ışıkları bu ağlara vurduğunda ağlar biranda altın ve gümüşe dönüşüyor. İyi şans getirdiğine inanıldığı için Noel ağaçları Ukrayna’da yapay örümcek ağları ile süslenmeye halen devam ediyor.

Japonya’da yılbaşı demek 108 kez çalan çan demek. Japonya yeni yıl öncesi gelenekleri bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Yılbaşı haftası ev ve işyerlerinde yoğun bir temizliğe başlayan Japonlar evlerinin girişlerine de şans getirecek objeler asarlar. Tapınaklarda saat gece yarısını gösterdiğinde çanlar tam 108 kez çalar. Bu çanların öfke, kıskançlık gibi toplam 108 dünyevi arzu ve duyguyu lanetlediğine inanılır.

Çin’de yeni yıl yaklaşırken temizlik yapan Çinliler böylece kötü enerjilerin gideceğine inanan Çinliler, yılbaşı için evlerini çiçeklerle süslerler. Ayrıca kötü şans getirdiğine inanıldığı için evdeki bıçaklar saklanıyor.

Yunanistan’da yeni yıl yeniden doğuş anlamına geliyor. Bu sayede Yunanlar yeniden doğuşu simgelediğine inandıkları soğan asma geleneğini uyguluyorlar. Yılbaşı akşamı kapıya soğan asılıyor. Ertesi gün de çocuklar kafalarına soğan vurarak uyandırılıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Muhteşem bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.