1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Efsane Hikayeleriyle Topkapı Sarayı Tarihi…

Efsane Hikayeleriyle Topkapı Sarayı Tarihi…

topkapı-sarayı

Osmanlı İmparatorluğunun tüm dünyaya hükmettiği yıllarda, imparatorluğun en iyi bürokratlarını, sanatçılarını ve daha nice kıymetli insanını yetiştiren her anlam çok mühim bir mekandır. Özellikle Osmanlı’nın tüm dünyaya hükmettiği yıllarda herkes Topkapı Sarayı hakkında efsaneler yazıp sarayla alakalı bilgilere sahip olduğunu söylerdi. Topkapı Sarayına bir şekilde gelenler kendilerini yüce bir makama ulaşmış sayardı. Döneminin böylesi önemli kurumu olan Topkap Sarayıi günümüzde müze olarak ziyarete açıktır. Her bir bölümü ayrı bir ehemmiyet arz eden sarayın en çok merak edilen kısmı ise elbette ki harem bölümüdür. Osmanlı Sarayının en önemli bölümünü oluşturan harem, padişahın cariyelerle gönlünü eylediği bir mekandan ziyade okul hüviyetindedir. Haremde kadınlar, enderunda da erkekler eğitim alırdı… Enderunda eğitim alan erkekler ilerleyen yıllarda Beylerbeyi, Sancakbeyi ve hatta Sadrazam makamlarına kadar yükselmişlerdir.

Önerilen Yazı
Pera Palas Hikayesi…

Topkapı Sarayı Tarihi

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u feth ettikten sonra devletin başkentini İstanbul’a taşır. Tüm devlet ricali İstanbul’a yerleşektir ancak burada ne saray vardır ne de devletin yönetilebileceği konak-köşk. Fatih, bugün İstanbul Üniversite’sinin merkez kampüsünün olduğu alana hemen bir saray inşa ettirir. Ancak bu yapı geciçi bir süreliğine kullanılır. Devletin tam olarak ihtiyanı karşılamayan eski saray, Topkapı Sarayı’nın yapılmasının ardından hanım sultanların konakladığı saray olarak kullanılmaya devam eder.

Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğunun her anlamda ihtiyacını karşılaması üzerine 1460 yılında inşasına başlar ve 1478 yılında yapımı tamamlanır. Aslında saray hiçbir zaman tam olarak tamamlanmış sayılmaz.  Topkapı Sarayı, 1856 yılında Dolmabahçe Sarayına tamamen taşıana kadar mütemadiyen yeni yapılar eklenerek büyümeye devam eder. Fatih döneminde oldukça sade bir yapı olan saray, fetihlerin her geçen sen artttığı Yavuz ve Kanuni dönemlerinde ciddi şekilde büyür. Topkapı Sarayı, Avrupa’daki saraylar gibi dikene büyüyen bir yapı olmayıp, daha çok bulunduğu arazinin atıl kalmış alanlarını doldurarak büyütülür. Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) yıllarında ilk en önemli büyüme çalışması yapılan Topkapı Sarayı, devam eden yıllarda gereği olmadığı hallede büyütülmüştür. Örneğin; devletin gerileme dönemlerinde dahi harcamaların kısılması gerekirken saray erkanı saraya yeni yapılar ekleyerek, mutfağa ve diğer bazı yerlere yeni insanlara alarak saray masraflarını arttırır…

topkapı-sarayı

Topkapı Sarayı, döneminin en iyi eğitimlerini veren bir okul, en iyi sanaçlılarının özgürce çalıştığı bir akademi hüviyetinde idi. Hiç kimse yeteneği olmadığı bir şeyi yapmakla zorunlu değildi. Herkes yatkınlığının olduğu ilim, bilim ve sanat dallarında kendini geliştirirdi. Dünyanın en iyi tablolarının sergilendiği Sarayı, dönemin en iyi sanatçılarına da ev sahipliği yapmaktaydı. Şöyle ki; eğer iyi bir müzik öğretmenine ihtiyaç varsa ve bu öğretmen Yahudi ise oldukça rahat br şekilde saraya gelip eğitimini verebilirdi.

Topkapı Sarayı’nın Bölümleri

Topkapı Sarayı, kapıları birbirine açılan dört avludan ve bir haremden meydana gelmektedir. En temel bölümleri ise Birun ve Enderun avlularıdır.  Sarayı’nın ilk kapısı Bâb-ı Hümayun, ikinci kapısı Bâbüsselam ve üçüncü kapısı Bâbüssaade’dir. Bâb-ı Hümayun kapısından Osmanlı zamanında izinsiz, bugün ise biletsiz girilebilir;  Bâbüsselam kapısında Osmanlı zamanında izinli, bugün ise biletle girilebilir; Bâbüssaade kapısından ise Osmanlı’da özel izinle girilebilirken bugün Topkapı Sarayı bileti dışında ayrıca bilet alınarak ziyaret edilebilmektedir.

Saltanat kapısından girildiğinde, saray yapıları geçişli dört avlu ve çevresindeki mimari yapılardan oluşmaktadır. Etrafı bahçeler ve meydanlarla çevrili olan saray yapıları içerisinde Alay Meydanı olarak da anılan ilk avluda Aya İrini Kilisesi, Darphane, Fırın, Hastane, Odun Ambarı, Hasırcılar Ocağı yapıları bulunmaktadır. İkinci avluda Hümayun (Kubbealtı) ve yanında Divan-ı Hümayun Hazinesi yer alır. Bu avluda ayrıca Divan yapısının arkasında Adalet Kulesi, Kubbealtı’nın yanında Harem Dairesi girişi, Zülüflü Baltacılar Koğuşu, Has Ahırlar yer alır. Sarayın üçüncü avlusuna aynı zamanda Enderun Avlusu da denilmektedir. Bu bölümde padişaha ait Arz Odası, Enderun Hazinesi, Has Oda gibi yapılar bulunmaktadır. Son avlu olan dördünce avlu ise padişaha ait köşkler ve asma bahçeleri yer almaktadır. Bağdat ve Revan Köşkleri ile İftariye Kameriyesi bulunmaktadır. Dördüncü avlunun alt kısmında ise saraya ait son yapılar olan Mecidiye Köşkü ve Esvab Odası görülür.

Topkapı Sarayı Ziyareti

Topkapı Sarayı 3 Nisan 1924 tarihinden bugüne müze olarak hizmet vermektedir. Topkapı Sarayı müze kart ile ziyaret edilse de harem ve Aya İrini bölğmleri için ayrıca bilet alınması gerekmektedir. Topkapı Saraı giriş ücretleri şöyledir:

  • Topkapı Sarayı ve Aya İrini 80 TL
  • 18-25 yaş arası öğrencilere 20 TL
  • Sarayı, Harem ve Aya İrini 110 TL
  • 18-25 yaş öğrencilere Harem, Topkapı Sarayı ve Aya İrini 30 TL
  • Harem ise 40 TL’dir.
Yorum Yap

Yorum Yap