1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Galata’dan Karaköy’e Bir Günlük İstanbul Gezisi

Galata’dan Karaköy’e Bir Günlük İstanbul Gezisi

galata

İstanbul, anlatmakla bitmeyen gezmekle tükenmeyen dünyanın en kadim şehirlerin biridir. Her bir adımında yeni bir şey öğrenebileceğiniz, sayısız kültürel zenginliğe sahiptir. İstanbul’u öğrenmek ve detaylıca gezmek istiyorsanız çok sistematik bir gezi planı oluşturmak gerekir. Bu planı bölgelere ayırdığırdığınızda gittiğiniz yerlerin sokaklarını, müzelerini terk edilmiş yapılarını keşfetmek daha kolay ve elbette daha keyifli olacak. Bugün ise Galata’da başlayan ve Karaköy’de son bulan bir gezi rotası oluşturduk. Şimdiden iyi geziler…

Önerilen Yazı
Osmanlı Sarayından dünyaya açılan Ali Muhiddin Hacı Bekir şekerlemelerinin hikayesi…

Galata…

İstanbul’un en önemli buluşma noktasıdır Galata. Burada buluşulur ve sonrası için plan yapılır. İstemeden planınıza dahil olduk fakat gezinin sonunda papalagilere teşekkür edeceğinizden eminiz… Şişhane metro İstiklal çıkışında arkadaşlarınızla buluştuktan sonra istikametiniz doğruca Galata Mevlevihanesi olsun. Mevlevi dervişlerinin tarikatı olan Galata Mevlevihanesinde birbirinden zarif eserleri keşfedin. Özellikle de yazı takımlarının zarafeti karşısında hayrete düşeceğinizden eminiz. 

Çok büyük bir müze olmadığından 1-2 saate bitirebileceğiniz Galata Mevlevihanesinden sonra tünel boyunca devam edin ve tüm haşmetiyle sizi karşılayan Galata Kulesini kucaklayın. Bir Ceneviz eseri olan Galata Kulesi’ne çıkıp şehre bir de Hezarfen Ahmet Çelebinin kanatlarından bakın. Ceneviz surlarının son kalıntılarının sergilendiği Galata Kulesini gezdikten sonra hiç vakit kaybetmeden kahve molasına gidiyoruuz. 

Velvet Cafe Galata
Velvet Cafe

Velvet Cafe Galata

İstanbul’da en çok gittiğimiz kafelerden biri olan Velvet Cafe, antika fincanları ve vintage dekorasyonu ile günün konseptine hiç şüphe yok ki en çok uyan kafedir. Un helvası ve antika fincanlarda içilen keyifli bir kahvenin ardından yolumuza devam etmek üzere bu sıcacık mekana devam ediyoruz. 

Saint Pierre Kilisesi Galata

Velvet Cafe’nin sokağında geri Galata Kulesine çıkıp Galata Kulesi Sokağa giriyoruz ve biraz ilerledikten sonra sağ tarafta Saint Pierre Kilisesi karşımıza çıkıyor. Katolik tarikatı olan Dominikan tarikatı tarafından inşa edilir. Ceneviz surlarının dibinde inşa edilen Saint Pierre Kilisesi, 1604 yılında inşa edilmiştir. Yangın ve depremlerde oldukça büyük hasar gören kilise, Ayasofya’nın da restorasyonu yapan Fossati kardeşler tarafından 1843 yılında restore edilmiştir. Şimdi ise 1732 yılında Fransız ticaret temsilciliği ve lojmanı olarak inşa edilen Saint Pierre Hana devam ediyoruz. Pek bir atıl bırakılan Saint Pierre Han, büyük bir restorasyonun ardından Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuarı olarak sanat merkezine dönüşecek. Bu güzel haberin ardından rotamızı Ceneviz Suralarına çeviriyoruz. 

Son Kalan Ceneviz Surları

İstanbul’un fethinden önce Galata ve Pera bölgesi Ceneviz ve Venedik devletlerinin özerk bölgeleri idi. Galata bölgesinin hakimi olan Cenevizler, kendilerini sağlama almak için günümüze zor bela ulaşan surları inşa etti. Ayakta kalan son sur kalıntıları ise güzergahımızın üzerinde sayıldığından buraya kadar gelmişken hemen küçük bir manevra ile Şair Ziya Paşa Caddesi üzerinden Laleli Çeşme Sokağına dönüyoruz. Sokağın kenarında kalan ve otopark olarak kullanılan bir alanda Ceneviz Surlarının en sağlam kısmını görebilirsiniz. 

Bankalar Caddesi Galata
Bankalar Caddesi

Bankalar Caddesi

Ceneviz Surlarını da gördükten sonra yolumuza devam ederek Bankalar Caddesine çeviriyoruz. Osmanlı’nın ilk bankası başta olmak üzere Osmanlı bankacılığının temeli bu caddede atılmıştır. Bankacılar Caddesinin en dikkat çeken yapılarından biri ise döneminin en iyi mimarlarından biri olan Alexandre Vallaury tarafından yaptırılan Osmanlı Bankasıdır. Günümüzde Osmanlı Bankası Müzesi ve Salt Araştırma Merkezi olarak hizmet veren yapı, 2011 yılında Garanti BBVA tarafından sergi, araştırma, yayın, konferans ve atölye merkezine dönüştürüldü. Eğer gezinize biraz ara vermek istiyorsanız Salt Galata’ya uğrayarak kahve kitap arası verebilirsiniz. 

Bankalar Caddesinde gezdikten Salt’ta biraz biraz kitap okuduktan sonra gezimizin sonuna yaklaşıyoruz. Bir sonraki gezimiz ise en az bugünkü kadar tarih ve sanat dolu yeni yeni bilgilerle dolu olacak. Şimdiden keyifli geziler…

Yorum Yap

Yorum Yap