1. Ana Sayfa
  2. KİTAP
  3. Hem filmiyle hem de kitabıyla etkileyen bir yapıt: Gurur ve Önyargı

Hem filmiyle hem de kitabıyla etkileyen bir yapıt: Gurur ve Önyargı

gurur-ve-önyargı-oku

Gurur ve Önyargı beni hem kitabıyla hem de filmiyle etkileyen yegane yapıt. Daha önce hiç sinema ve kitap ilişkisini düşündünüz mü? Hangisinin daha etkileyici olduğunu geçirdiniz mi kafanızdan? Aslında her ikisinin de kendilerine has bir tadı olsa da genellikle öncesinde kitap olup daha sonra sinemaya aktarılan öykülerde şunu duymaya aşinasınızdır: Kitabı daha güzeldi..

GURUR VE ÖNYARGI

Aslına bakarsanız, her ikisinin anlatım dili oldukça farklı. Birisi derdini sözcüklerin gücüne sığınarak anlatırken diğeri pek çok duyu organımızı besleyerek anlatıyor. Bundan olsa gerek izleyiciler genellikle okuyuculardan daha yaygın. Aslında önemli olan nokta hangisinin daha iyi olduğu değil kanımca. Çünkü size hem kitabıyla hem de filmiyle etkileyen “Gurur ve Önyargı” ile geldim. Ben ilk olarak filmini izlemiş ve etkilenmiştim. Romantik filmlerle genellikle aram pek iyi olmamıştır. Ama burada romantik bir ilişkiden daha fazlası vardı. İki insan arasında oluşan güven duygusunu izliyorsunuz. Bence hem kitapta hem de filmde anlatılan asıl şey güven duygusunun ne kadar zor ve kırılgan olduğu.

Önerilen Yazı
Batı’yı Kasıp Kavuran İlk Doğulu Fırtına Halil Cibran-Ermiş

KIRILGAN GÜVEN BAĞI

Sevmek, biriyle ilgilenmek, hoşlanmak ya da aşık olmak aslında çok akıcı ve nispeten daha kolay bir şey.  Şöyle düşünün insanlar dış görünüşleriyle kolaylıkla size hoş görünebilir ya da bir hareketi onları çekici ve cazip yapabilir. Ama bu durum onlara açılmanız için yeterli olur mu? Gözlemleme ihtiyacı duyarsınız, içten içe daha fazlasını görmek isterseniz. Sevgi tek başına yetmez, farkında olamadan daha fazlasını ararsınız. İşte içinizde beliren o arayış “güven duygusu”. Paylaşabilecek şeyleriniz var mı? Sizi anlayabilir mi? Sizinle aynı hissedebilir mi? İşte Jane Austen bize tam olarak o romantik ilişkinin içerisinde bu aşamayı gösteriyor. Austen, bize romantizmden daha kıymetli, derin hatta kadim bir ilişkiyi resmediyor. Darcy ve Elizabeth arasındaki o kırılgan güven bağını…

ÖNYARGILARIMIZDAN BAĞIMSIZ BİZ KİMİZ

Tahmin edebileceğiniz üzere bu pek de kolay olmuyor. Dönemin İngiltere’sinde sınıf farklılıkları olan iki insan. Birbirlerine bireysel olarak görmeleri yani; Elizabeth’in Darcy’i sadece Darcy olarak görmesi ve Darcy’nin ise Elizabeth’i sadece Elizabeth olarak görmesi hiç kolay olmuyor. Ne yazık ki insanların yani bizlerin, kendimizden daha önce birbirimize ulaşan sıfatlarımız var. İşte nedir bunlar; zengin, fakir, esmer, beyaz, Türk, Kürt, Çerkez vs. gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. Tüm bu karmaşanın içerisinde birbirini tanımaya ve anlamaya aynı zamanda da anlatmaya çalışan iki insan…

Önerilen Yazı
Okuma Alışkanlığınızı Arttıracak Kitaplar

FİLM Mİ KİTAP MI?

Filmde açıkça bu çekişmeyi görseniz de birden fazla detayı bir karede görmeye çalıştığınız için kaçırdığınız noktalar ne yazık ki oluyor. Buna rağmen filmiyle etkilendiğim bu hikaye beni kitabını okumaya itti. Gurur ve Önyargı, iyi ki de okumuşum dediğim kitaplar arasında yer alıyor. Kitabın içerisinde unutulmaya yüz tutmuş çok ince hislere rastladım. O hassas ve tanıdık insanlar, beni çok mutlu etti. Kitapta daha önce tanıştığım o karakterlerin zihinlerinden geçenleri daha dürüst ve berrak bir şekilde görebilme fırsatı buldum. Siz de sevgi kavramının o karmaşık ve çok yönlü oluşum serüvenini daha insani ve kırılgan olarak gözlemlemek isterseniz hem filme hem de kitaba gönül rahatlığı ile başlayabilirsiniz.

İşte Gurur ve Önyargı’dan tekrar tekrar okunulası ve not edilesi birkaç alıntı:

“Gerçekten sevdiğim pek az insan var, hele saygı duyduğum daha az insan var. Dünyayı tanıdıkça hoşnutsuzluğum daha da artıyor; her geçen gün insan karakterinin tutarsızlığına ve akıllı, duygulu görünenlere bile güvenilmeyeceğine olan inancım güçleniyor”

“Yapmacık bir tevazudan daha aldatıcı bir şey yoktur. Bu, dolaylı yönden böbürlenmenin ta kendisidir”

“Karşısındakinden cesaret almadan gerçekten âşık olabilecek kadar pişkinlik gösterebilen azdır”

“Onun gururunu ben de kolaylıkla hoş görebilirdim. Benim gururuma dokunmamış olsaydı”

“Gurur ve kibir farklı şeyler, ama sık sık aynı anlamda kullanılıyorlar. İnsan kibirli olmadan gururlu olabilir. Gurur daha çok kendimizle ilgili görüşümüze bağlıdır, kibir ise bizim hakkımızda başkalarına ne düşündürtmek istediğimiz”

Yorum Yap

Yorum Yap