1. Ana Sayfa
 2. KÜLTÜR-SANAT
 3. İstanbul’da Müze Kart İle Gezilecek Yerler

İstanbul’da Müze Kart İle Gezilecek Yerler

featured

Tarihin peşine düşmek, sahip olduğumuz kültürel mirasın derinliklerine keşfe çıkmak için ihtiyacımız olan tek şey birkaç kitap ve müze kart. Evet yalnızca tek bir kart ile onlarca müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Kültür ve Turizm Bakanlığının gezginler için hazırladığı müze kartlar ile bakanlığa bağlı olan tüm müzeleri gezerek bazen sanat dolu bazen ise medeniyetler arasında bir yolculuk yapabilirsiniz. Özellikle İstanbul gibi bir kentte yaşıyorsanız müze kartınızı kimliğiniz gibi yanınızdan eksik etmemenizi tavsiye ederiz. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul’un neredeyse her semtinde müzeyle karşılaşabilirsiniz. Biz de bu yazımızla sadece tek bir müze kart ile İstanbul’da ücretsiz ziyaret edebileceğiniz İstanbul’da müze kart ile gezilecek yerler listesini çıkardık. Şimdiden iyi gezmeler !

Önerilen Yazı
İstanbul’u anlatan kitaplar…

İstanbul’da Müze Kart İle Gezilebilecek Yerler

İstanbul’u yaşamak ve sahip olduğu zenginlikleri hissedebilmek için yıllarımızı alacak bir gezi planlamasına ihtiyacımız var. Bu gezi planlamasında İstanbul’u keşfetmeye ilk müzelerinden başlayarak işimizi kolaylaştırabiliriz. Sadece 1 kart ile İstanbul’un birçok müze kartını ziyaret ederek medeniyetler arasında uçsuz bucak siz bir gezintiye çıkabilirsiniz…

İşte İstanbul’da müze kart ile gezilecek yerler listesi: 

İstanbul Arkeoloji Müzesi: Osman Hamdi Bey’in büyük çabalarıyla kurulan arkeoloji müzesi, bizzat Osman Hamdi’nin yaptığı kazılarda gün ışığına çıkan dünyanın en önemli arkeoloji müzelerinden biridir. Yalnızca bir gününüzü ayırarak Mısır’dan Roma’ya medeniyetler arası yolculuğa çıkabilirsiniz. 

 

 • Türk İslam Eserleri Müzesi: İslam ve Türk tarihine değin oldukça önemli eserlerin sergilendiği İslam Eserleri Müzesi, Abbasilerden Selçuklulara kadar sayısız esere ev sahipliği yapmaktadır. İslam Eserleri Müzesi için Pargalı İbrahim Paşa’nın konağı kullanılmıştır. Türk İslam Eserleri Müzesini ziyaret ettiğinizde hem yapının hem de eserlerin incelemesini yaparak keyifli bir gün geçirebilirsiniz. 

 

 • Topkapı Sarayı: Yüzlerce yıl dünyanın yönetildiği yer olan Topkapı Sarayı, günümüzde tek bir müze kartla ziyaret edilebilmektedir. Farklı dönemlerde birbirinden önemli mimarlara yaptırılan sarayın her bir bölümü size bambaşka güzellikler sunacaktır. Ancak Topkapı Sarayı’na müze kart ile girilebiliyor iken Harem bölümü için ayrıca bir bilet almanız gerektiğini hatırlatırız. 

 

 • Büyük Saray Mozaikleri Müzesi: Doğu Roma’nın sosyal hayatına ilişkin birinci el kaynaktan gözlem yapmak isteyenleri en çok heyecanlandıran müze olarak seçilebilir. Oldukça geniş bir alanda yer alan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, İstanbul’un en kıymetli kültürel miraslarından biridir. Siz de birkaç saatinizi ayırarak bu mirasın bir parçası olabilirsiniz. 

 • Galata Kulesi: İstanbul’un en kadim miraslarından biri olan Galata Kulesi, inşa edildiği günden bu güne kadar gözetleme kulesi, yangın kulesi ve rasathane olarak kullanılmıştır. Geçirdiği geniş çaplı bir restorasyonun ardından Ceneviz eserlerinin sergilendiği bir müzeye dönüştürülmüştür. Bir İtalyan mimarisi olan Galata Kulesini ziyaret ederek İstanbul’un zenginliklerine ve güzelliklerine tanık olabilirsiniz…

 

 • Galata Mevlevihanesi: II. Beyazıd döneminde açılan Galata Mevlevihanesi, Mevlevi dervişlerinin tarikat külliyesi niteliğinde kullandıkları yapıdır. Günümüzde müze olarak hizmet verse de Şeb-i Aruz gibi özel günlerde sema gösterileri yapılır. İster müze kart ile ziyaret edebilir isterseniz de yılın belli dönemlerinde sergilenen sema gösterilerine katılabilirsiniz.

 

 • İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi: Prof. Dr Fuat Sezgin tarafından 2008 yılında açılan Bilim ve Teknoloji Müzesi, Müslüman bilim insanlarının bilime kattıkları önemli çalışmalar sergilenmektedir. Günümüz teknolojisinin temeline inmek ve yakından gözlem yapabilmek için Gülhane Parkı içinde yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Müzesini ziyaret edebilirsiniz. 

 

 • Fethiye Müzesi: Doğu Roma İmparatorluğu’nun son dönemlerinde inşa edilen Pammakaristos Kilisesi, Sultan IV.Murat’ın Bağdat ve Revan’ı fethetmesinin ardından fethin şerefine Fethiye camiye dönüştürülmüştür. Cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından müzeye dönüştürülen camii, günümüzde yarısı müze yarısı cami olarak hizmet verir. Hala şansınız varken bu kültür karmaşasını yakından inceleyebilirsiniz. 

 

 • Rumeli Hisarı: İstanbul’un fethi sırasında Anadolu Hisarının  tam karşısında işaretler Rumeli Hisarı, İstanbul’un fethinin en önemli sembollerinden birdir. 

 

 • Dolmabahçe Sarayı: Osmanlı Hanedanlığının Topkapı Sarayından sonra yerleştiği Dolmabahçe Sarayı, günümüzde tüm ihtişamı ile müze hüviyetinde ziyaretçilerini bekliyor. 

 

 • Beylerbeyi Sarayı: Anadolu yakasının en güzel sayfiye saraylarından biri olan Beylerbeyi Sarayı’dır. Osmanlı döneminde yabancı elçiliklerin ağırlandığı saray olarak hizmet vermiştir. İstanbul’un boğaza nazır en gösterişli saraylarından biridir. Tek bir müze kart ile ziyaret edilerek doğanın ve tarihin tadını aynı anda çıkarabilirsiniz.

 

 • Ihlamur Kasrı: İstanbul göbeğinde, karmaşanın tam ortasında dingin ve sakin bir yer arıyorsanız Ihlamur Kasrını ziyaret ederek sakinliğin ve inanılmaz mimarisiyle kasrın tadını çıkarabilirsiniz. 

 

 • Küçüksu Kasrı: Anadolu Hisarı ile komşu olan Küçüksu Kasrı, padişahların av köşkü olarak inşa edilmiştir. Kocaman mesire alanıyla tarihin ve doğanın bir arada olduğu sakin bir gün geçirmek için Küçüksu Kasrını ziyaret edebilirsiniz. 

Müze Kart Nasıl Çıkarılır?

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı herhangi bir müzenin girişinde müze kart çıkarabilirsiniz. Anında çıkarılabilen müze kartların ücreti ise öğrenci 30, sivil 70 TL’dir. 1 yıl geçerli olan müze kartlar ile başkanlığa bağlı müzelerin her birini 2 kez ziyaret etme şansınız bulunur.

Yorum Yap

Yorum Yap