1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Kahvenin serüveni: Dünya kahve çeşitleri…

Kahvenin serüveni: Dünya kahve çeşitleri…

featured

Bügun hemen hemen herkesin tüketmeden gününü geçiremediği kahve, çok uzun bir yolculuktan sonra fincanlarımıza ulaşır. Kokusuyla dahi bizi mest eden kahve, dost meclislerinde sohbetlerin en iyi arkadaşıdır. Afrika kıtasında ortaya çıkan ve tüm dünyayı sarıp sarmayan dünya kahve çekirdekleri hangi ülkeye, hangi topluma gitse farklı bir yöntemle kavrulup demlenir. Bu yazımızıda kahve tarihi hakkında keyifli bir araştırma yapıp, kahvenin fincanımıza gelen kadar ki yolculuğuna eşlik etmeye çalışacağınız…

Önerilen Yazı
Efsane Hikayeleriyle Topkapı Sarayı Tarihi…

Kahvenin Serüveni

Kahve tarihi hakkında araştırma yaparken kahvenin keşfiyle alakalı birbirinden farklı efsanelerin ortaya atılıdığını görüyoruz. Kahve ile ilgili birbirinden ilginç hikayelerinin olması kahvenin insanlar üzerindeki etkisinin ne kadar önemli bir boyutta olduğunu görmemizi sağlıyor. KAhve ilk kez Etiyopya’da bir çoban tarafından keşfedilir. Etiyopyalı çoban koyunlarını her gün aynı bölgeye otlatmaya götürür ve koyunların bir bitkiyi yedikten sonra enerjilerinin çok yükseldiğini fark eder. Çiğ kahve çekirdeklerini toplayıp yiyen çoban, ilk kez deyimlediği kahvenin efsunlu bir içecek olduğunu düşünür. Kahvenin keşfi çok geç olsa da tüm dünyaya yayılması çok kısa süre içinde gerçekleşir. Etiypya’dan Yemen’e, Yemen’den Mekke’ye ve Mekke’den Müslüman hacılar vesilesiyle dünyanın farklı yerlerine yayılır. Kahveyi en enteresan kılan şey ise gittiği bölgelerde farklı demleme şekilleriyle demlenip servis edilmesidir. Günümüz koşullarında en yerel kahve çekirdeğine, en yerel kahve demeleme yöntemine ulaşabilme imkanına sahibizdir. Böylesi keyifli bir lükse sahipken dünya kahvelerinin fincana ulaşana kadar ki süreçlerini birlikte inceleyerek kahvemizi içerken bizi mest eden bu lezzeti daha da yakından tanıyalım.

dünya-kahve-çeşitleri

Dünya Kahveleri 

Kahve çekirdekleri, tropikal ve ekvotoral bölgelerde yetişmektedir. Yetiştirildiği bölgenin iklim koşullarına göre hava değişikliğine bağlı olarak çekirdeklerde aroma değişikliği meydana gelir. Kahve çekirdeklerinin coğrafi nedenlerden kaynaklı aromasında değişikliğin yanında kavurma, çekme ve demeleme yöntemine göre de aromasında değişiklik olur. Bu da dünya kahve çeşitleri karakteristik özellirini belirler.

  • Etiyopya

Kahvenin anavatanı olan Etiyopya’da dünyanın en lezzetli kahve çekirdekleri yetiştirilir. Aromanın yoğun yoğun damakta yayıldığı, hafif bir ekşimsiliğin olduğu kahve çekirdeklerine sahiptir. Etiyopya, dünyanın en çok kahve üreten 5. ülke olma özelliğine sahiptir.

  • Yemen

Dünyanın en değerli kahve çekirdeklerine sahip olan Yemen, dünya piyasasına çok fazla kahve üretmediği için oldukça kıymetlidir. Asit oranı oldukça dengeli olmasının yanında kahve aroması yoğundur.

  • Guatemala

Dünyanın en yaygın tüketilen kahve çekirdekleri Guatemala’da üretilenlerdir. Lezzetli ve orta gövdeli aromasıyla hemen hemen herkesin bilip tükettiği Guatemala kahve çekirdekleri, dünya kahve üretiminde 10. sırada yer alır.

  • Kolombiya

Kaliteli kahvesi ile demlenmeye başladığı andan itibaren ortamın atmosferini taptaza kahve kokusuna boğan Kolombiya kahve çekirdekleri, dünyanın en kaliteli çekirdeklerine sahiptir. Kalitesi ve lezzetiyle devlet tarafından koruma altına alınan Kolombiya kahve çekirdekleri yumuşak içimi sayesinde çok sevilir.

  • Brezilya

Kahve üretimi konusunda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olan Brezilya, dünyanın farklı coğrafyarına çok fazla miktarda kahve satmaktadır. Hem en kaliteli hem de uygun fiyatlı seçenekleriyle dünyanın en çok tercih edilen kahve çekirdeklerine sahiptir.

Yorum Yap

Yorum Yap