1. Ana Sayfa
 2. DİZİ-FİLM
 3. Korkunçlukları bilimsel olarak kanıtlanmış 10 korku film

Korkunçlukları bilimsel olarak kanıtlanmış 10 korku film

korku filmi önerisi

Korku filmi listesi için sakın diğer hepsi gibi düşünmeyin. Bu liste çok özel. Sebebiyse korkunçluklarının bilimsel olarak kanıtlanmış. Listeme daha doğrusu araştırmalara sonucunda oluşan bu korku listesine başlamadan önce korku filmleri hakkında biraz konuşmak istiyorum. Korku filmleri büyük çoğunluğun mesafeli olduğu bir tarz olsa da aslında izlerken oldukça keyif verebiliyor. Korku kitapları okumak gibi… Kim Stephen King’in romanları için kötü diyebilir ki… Ustalıkla yazılmış olduklarını kimler inkar edebilir ki. Korku öğesi olarak saçma sapan paranormal olaylar gelmemeli akla ancak benim genelde sevdiğim türler bunlar.

Önerilen Yazı
2021’in en iyi 10 korku filmi

SES EFEKTLERİNİN ÖTESİNDE KORKU

Biz korku filmi severler kolay kolay kaliteli bir yapıma ya da senaryoya denk gelemiyoruz. Senaryosu üzerine düşünülmüş ve korku öğesini ani çıkan yaratıklar ya da ses efektlerinden ibaret sanılmayan filmler istiyoruz. Yok değil varlar ama sayıları çok az. Sadece korkunun içine değil ustalıkla yazılmış senaryoların içinde kaybolmayı son derece seviyorum. Bu tarz filmler size korkmanın ötesinde daha lezzetli bir film sunuyor. Diğer türlü youtube üzerinden gece ev eve dolaşıp bağırıp kaçışan insanlardan ne farkı kalırdı sinemanın. Uzun zamandır güzel bir korku filmi bulamayan hatta tükettiğimi düşünen ben için bu liste oldukça güzel oldu. İçerisinde bulunan filmlerin sadece bir iki tanesini izlememiştim ancak karantina günlerimde sayfa sayfa “en iyi korku filmleri” listelerinde vakit kaybetmemi önledi.

korku filmi önerisi

KORKU BİLİMİ PROJESİ

Listemize gelecek olursak Broadband Choices adlı teknoloji şirketinin “Korku Bilimi Projesi” adı altında yaptığı bu araştırma sonucunda şimdiye kadar yapılmış en korkunç 35 film belirlendi. Proje de farklı yaş gruplarından oluşan 50 kişiye eleştirmenlerin tavsiyeleriyle oluşturulan liste kapsamından filmler izletildi. 50 kişinin nabızları izledikleri filmler boyunca gözlemlendi. 120 saatten fazla sürede film izleyen kişilerin nabızları sonucunda gelmiş geçmiş en korkunç filmlerin listesi hazırlandı. Bu araştırmaya göre izleyicilerinin nabızlarını 131BPM hızına yükselterek listenin en başında yer almayı başaran Sinister (Lanet) filmi oldu.

İşte en dehşet verici 10 film:

 1. Sinister
 2. Insidious
 3. The Conjuring
 4. Hereditary
 5. Paranormal Activity
 6. It Follows
 7. Conjuring 2
 8. Babadook
 9. Descent
 10. Visit

lanet korku filmi

Sinister- Lanet Konusu

Film, polisiye bir konusu olsa da korku öğeleriyle sizi adete içine çekip soluksuz bırakıyor. Bir gerçek suç yazarı yeni taşındığı evin içerisinde korkunç görüntülerin olduğu bir kutu film makarası buluyor. Bunun sonucunda kendisi ve ailesi korkunç bir kabusun ortasında kalıyor.

ruhlar bölgesi

Insidious-Ruhlar Bölgesi

Astral yolculuk olarak bilinen fenomeni, ürkütücü biçimde gözler önüne seren film, genç çift Josh ve Renai’nin, üç çocuklarıyla birlikte yeni bir eve taşınmasıyla başlıyor. Evde yaşanan tuhaf olaylar, Renai’ye evin hayaletli olduğunu düşündürür ve genç kadın kocasını taşınmaya zorlar. Oğulları Dalton doktorların anlam veremediği bir komaya girer; tüm vücut fonksiyonları yerinde olmasına rağmen uyanamamaktadır.

Aile yeni evlerine taşınmasına rağmen olaylar devam etmektedir; gece gündüz eşyalar yer değiştirmekte, kapılar açılıp kapanmakta ve etrafta tuhaf sesler duyulmaktadır. Josh, bu olanlara inanmasa da karısının ve annesinin eve medyum çağırmasına izin verir. O andan sonra olanlar ise en çok kendisini şaşırtacaktır.

korku seansı

The Conjuring-Korku Seansı

Filmin baş karakterleri olan Ed ve Lorraine bir zamanlar yaşayan ve paranormal olayları inceleyerek ve çözerek para kazanan özel dedektiflerdi. Araştırdıkları pek çok olay zamanında büyük ses getirmiş ve bir anlamda adları hayalet avcılarına çıkmıştı. Korku Seansı filmi de bu olaylardan bir tanesini anlatıyor.

Kasabanın dışında sakin bir çiftlikte yaşayan aile evlerindeki garip olaylar nedeniyle Ed ve Lorraine Warren’e ulaşarak yardım isterler. Yardım etmeyi kabul eden Warren çifti bu vakanın da daha öncekiler gibi olacağını düşünürler. Fakat evde olanlar tahmin ettiklerinden daha ciddidir ve hayatları tehlikededir.

Yorum Yap

Yorum Yap