1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Mutlaka takip etmeniz gereken kültür sanat dergileri

Mutlaka takip etmeniz gereken kültür sanat dergileri

featured

Sosyal medya ve dijital çağın bu kadar popüler olmadığı dönemlerde kültür sanat meraklıları ilgiyle haftalık veya aylık zamanlarda çıkan kültür sanat dergilerini takip ederdi. Tabii ki günümüzde yazılı basın daha çok dijital basına kaysa da hala bu dergileri merakla takip eden bir kitle var. Kültür sanat dergileri magazin dergilerinin aksine ışıl ışıl göz alıcı kağıtlara değil de son derece basit tasarımlı düz renk kağıtlara basılır. Bu dergilerin günümüz dijital medya çağında hala varlığını sürdürebiliyor olmasının sebebi de şüphesiz her bir satırının okuyucuyu kilometrelerce duygu yolculuğuna çıkarabiliyor olmasıdır. İşte karşınızda mutlaka takip etmeniz gereken kültür sanat dergileri…

Önerilen Yazı
En İyi 8 Blu Tv Dizisi

1.Ot:  Ot dergisi Maksat Yeşillik Olsun sloganı ile 2013 yılında yayın hayatına başladı. Ana dalı mizah yan dalı ise edebiyat olan Ot, tüm konu yoğunluğuna rağmen futboldan siyasete uzanan geniş bir konu yelpazesine sahip. Güncel konuları asla ıskalamayarak toplumsal sorumluluklarını da yerine getirmeyi ihmal etmez. Güncel yazar kadrosunda öne çıkan isimlerden bazıları şöyle: Ali Atay, Barış Pirhasan, Cüneyt Özdemir, Fatih Özgüven, Gündüz Vassaf, Mercan Dede, Mazhar Alanson…

2.Kafa: Ocak 2022 itibariyle 88. sayısını yayınlayan aylık kültür sanat dergisi Kafa bu listenin mihenk taşlarından biridir.  Tutarlı ve emin adımlarla günümüze kadar yayın hayatını başarı ile sürdüren dergi; Ataol Behramoğlu, İlber Ortaylı, Levent Erden, Bedia Ceylan Güzelce gibi yazarları ile sadık bir okuyucu kitlesine sahip. Üstelik hala en çok satan edebiyat dergisi unvanını da koruyor. Bunun en büyük nedeni elbette ki ülke gündemini yakından takip etmeleri. Önemli güncel olayları zaman zaman kapağa da taşıyan Kafa ekibi, toplumu etkileyen olayları bir süzgeçten geçirdikten sonra dergiye taşıyor.

3.Tuhaf: Adı gibi mottosu da tuhaf olan Tuhaf dergi okurlarına “Sana da öyle gelmiyor mu?” diye sesleniyor. Zülfü Livaneli, Ahmet Mümtaz Taylan, Hakan Günday gibi çok zengin ve kaliteli bir yazar kadrosuna sahip. Dergi raflarına göz gezdirirken ilk anda gözünüze takılabilir. Türkiye’nin saygı duyulan edebiyatçı, müzisyen ve gazetecileriyle yayın hayatına başlayan dergi, pek çok yayının yer vermediği felsefe, tarih ve hatta matematik gibi alanlarda da içerik üretiyor.

4.Masa: 2 ayda bir yayınlanan dergi, 1 Mayıs 2016’da yayına hayatına başladı. Sanat ve edebiyat ağırlığına rağmen, popüler kültürün güncel isimleri ile yaptıkları röportajlar alışılmadık biçimde magazinden uzak, biyografiye yaklaşan tarzları ile son derece zevkli. İnceleme, deneme, öykü ve şiir alanlarında derinlemesine eserler bulabileceğiniz Masa dergisinde sinema, müzik, tiyatro ve resim gibi sanatın hemen her dalı ile ilgili bilgi dolu makalelere yer veriliyor.

5.Kafka Okur: Roman, öykü ve şiir okumayı seven edebiyatseverler için biçilmiş kaftan Kafka Okur 2014 yılında yayın hayatına başladı. Türk edebiyatı hakkında ufuk açan dergilerden biri haline geldi. Kafka Okur, sanat haberlerinden röportajlara, klasiklerden amatörlere uzanan bir edebiyat derlemesi sunuyor. ‌Türkiye’nin en çok okunan edebiyat dergileri arasında yer alan yayın, ‘Yılın En İyi Edebiyat Dergisi’, ‘Yılın En Başarılı Edebiyat Kültür Sanat Dergisi’ gibi önemli ödüllere sahip.

6.İzdiham: ‘Hepimiz ölecek yaştayız’ mottosuyla harekete geçen İzdiham dergisi 52.sayısını okurlarıyla buluşturdu. Tam bir edebiyat dergisi olan İzdiham kapağında şimdiye dek pek çok ünlü ismi buluşturdu. Tasarımı ve içerikleri ile çok keyifli bir okuma aktivitesi sunan dergi, edebiyat ekseninden bugünün dünyasını yorumluyor.

Yorum Yap

Yorum Yap