1. Ana Sayfa
  2. KİTAP
  3. Okuma Alışkanlığınızı Arttıracak Kitaplar

Okuma Alışkanlığınızı Arttıracak Kitaplar

kitap okuma alışkanlığı

Günümüz teknoloji çağında ihtiyacımız olan her aracın dijitalleşmesiyle yazılı gereçlere ihtiyacımızda son derece azaldı, hatta çoğu yerde gerek bile kalmadı. Hemen hepimiz eskisi kadar kitap okuyamadığımızdan ve yahut şimdiki gençlerin(!) eskisi kadar yazılı kitaplara ilgili olmadığından şikayet ederiz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sayısı artan sosyal medya platformları hem çoğu vaktimizi almaya başladı hem de tüketim alışkanlıklarımızı değiştirdi. Eskiden bir kitabı elimize alıp saatlerce okuyabiliyor o denli odaklanabiliyorken şimdi dikkatimiz çok çabuk dağılabiliyor. Peki bunu nasıl değiştiririz? Yetişkinler okuma alışkanlıklarını yeniden kazanmak, çocuklar ve gençler de okuma alışkanlığı kazanabilmek için doğru adrestesiniz. Sizlere birbirinden sürükleyici kitaplar öneriyoruz. Papalagiler keyifli okumalar diler :).

Önerilen Yazı
Yerli Dijital Platformlarını Neden Tercih Etmeliyiz?

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku / İlhami Algör: Hikâyeye göre adam, kadını çok seviyor, sevdikçe ruhu büyüyor, eve sığmıyor… Bülbülün çilesi, yazarın zulası… inceden sarma bir sigara, inceden bir bardak… Jak Danyel isimli bir şişe, Hicran isimli bir yara, tuhaf isimli bir roman. Kafamız iyi, açmayın kapağı, biz böyle iyiyiz

Aylak Adam/ Yusuf Atılgan: Her şeye karşı duran, karşı çıkan, karşşı oaln bir adam. Aylak adam. Bir adı bile yok. ‘C’ diyor Yusuf Atılgan kısaca. İnsan her şeye bunca karşıyken kendine de karşı olmadan nasıl sürdürebilir bir karşı yaşamı? ‘C’ sıradanlığa tekdüzeliğe, alışılmışın kolaycılığına hiç mi hiç katlanamıyor. Hem farklıyı, hem doğru olanı arıyor. Çabasının boşuna olduğunun da farkında üstelik. Zor bir karakter, zor bir yaşam, yalın bir roman.

Bilinmeyen bir kadının mektubu/ Stefan Zweig: Bu kitapta kadın kahramanı sadece uzun bir mektubun yazarı olarak tanıyoruz. Kadının hayatı boyunca sevmiş olduğu erkek için kaleme aldığı bu mektubun göndereninin adı yoktur. Mektubun başında tek bir hitap vardır: ‘Sana, beni asla tanımamış olan sana’ Kadın büyük tutkusunu hep bir bilinmeyen olarak tek başına yaşamaya razıdır, bu aşk öyküsünde taraflar değil sadece tek bir taraf vardır. Böylesine gerçek anlamda aşk denilebilir mi?

Bir Delinin Hatıra Defteri/ Nikolay Gogol: Doğu Hint Adaları’nda görev yapan bir doktor kendisinden yardım isteyen çok zengin bir kadının isteğini geri çevirir. Nedeni ise kadının çıkarcı olduğunu düşünmesidir. Çok geçmeden pişmanlık duymaya başlar çünkü ortada bir insan hayatı vardır. Kadına yardım etmeyi kafasına takan doktor, Malezya halkında sık rastalanan amokun etkisi altına girer.

Gezgin/ Halil Cibran: Cibran ölümünden sonra yayımlanan Gezgin’de insana özgü duyguları, yanılgıları ve duraksamaları çözümlerken, tıpkı bir yol kavşağındaki tesadüfi karşılaşmalar gibi, her gün yaşadığımız sıradan olaylardan yola çıkar. İçinde bir çok hikaye var . Kitaba adını veren Gezgin ilk hikayedir. Başlar başlamaz bitecek bir kitap.

Dönüşüm/ Franz Kafka: Pazarlamacılık yaparak geçinen Gregor Samsa’nın bir sabah uyandığında böceğe dönüşmesini ve hayatının geri kalanında da bu haline alışmaya çalışmasını anlatan Dönüşüm Franz Kafka’nın en önemli eserlerinden biridir. Dönüşüm akıcı kurgusu ve sürükleyici öyküsüyle bir çırpıda bitirilebilecek cinsten bir klasik eserdir.

Yorum Yap

Yorum Yap