1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Osmanlı Sarayından dünyaya açılan Ali Muhiddin Hacı Bekir şekerlemelerinin hikayesi…

Osmanlı Sarayından dünyaya açılan Ali Muhiddin Hacı Bekir şekerlemelerinin hikayesi…

Ali Muhiddin Hacı Bekir şekerlemeleri

İstanbul, her adımı hikayelerle yaşanmışlıklarla dolu dünyanın en kadim şehri… Birçok şeyin ilkine tanık olan ve en güzel hikayelerin başladığı yer. Bugün İstiklal ’den başlayıp Eminönü’ne yürümeye kalksanız binaların hikayelerine, tarihine ve anlattıklarına kulak verdiğiniz an 30 dakikalık yol bitmek bilmez. İstanbul, dinlemeyi bilene, görmek isteyene çok şey anlatır, gösterir. Şimdi ise 250 yıla yakındır ağzımızı tatlandıran, çayımıza kahvemize şeker olan Ali Muhiddin Hacı Bekir’in şekerlemelerinden ve Kastamonu’dan dünyaya açılan hikayesinden bahsedeceğiz.

Bekir Efendi saraya şekerci başı olduktan sonra ulufelerde ve bayramlaşmalarda adete resmi bir tören olan ‘akitleşmelerin’ akide şekerlerini hazırladı. Akitleşme, Osmanlı geleneğinde asker ve yönetici sınıf arasında yapılan ‘birbirimize sadığız’ demenin şekerle taçlandırılması olarak anlatılabilir. Siyasetçiler, askerlere akide şekeri vererek ‘sizinle birlikteyim’ imajı çizerken askerler de siyasilere akide şekeri vererek ‘ordu olarak sizinleyiz, size başkaldırmayacağız’ mesajı verirdi.

Bekir Efendinin ‘hacı’ unvanını alması ise başarıları karşısında sarayın hacılık vazifesini yapması üzerine hacca göndermesi ile gerçekleşir. Hacı Bekir olarak şekerleme yapmaya devam eden Hacı Bekir Efendi’nin leziz şekerleriyle tarihe geçen bir diğer güzel hamlesi ise İngiliz turiste geleneksel Türk lokumu tattırması ve tanıtmasıdır.

Gezgin bir İngiliz, Hacı Bekir Efendi’nin dükkanına şekerlemeler almaya gelir. Lokumların tadına bakar ve çok beğenir. Osmanlı döneminde lokumun tam adı ‘rahatül hulkum’ olarak geçtiğinden İngiliz turist bu ismi pek anlayamaz. Ülkesine giderken çok sevdiği rahatül hulkumlardan da alır ve oradaki insanlara lokumu ‘Türkish Delght’ olarak tanıtır. O günden günümüze lokum hala tüm dünyada ‘Turkish Delight’ olarak bilinir.

Osmanlı’nın son Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarına tanıklık eden Hacı Bekir hem Osmanlı padişahlarının hem de Atatürk’ün ön plana çıkarmak istediği, tüm dünyaya duyurmaya çalıştığı bir marka idi. Hacı Bekir, Viyana, Köln, Brüksel, Paris ve Mısır gibi önemli kentlerde düzenlenen fuarlara katılarak tüm dünyada adından lezzetli şekerlemeleriyle bahsettirmeyi başardı.

Osmanlı döneminde neredeyse tüm dünyaya ismini duyuran Hacı Bekir, cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından 1926 yılında Türk marka ve ürünlerinin Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerine tanıtmak amacıyla düzenlenen yüzen sergi de Hacı Bekir Efendinin şekerlemeleri de yerini aldı. Türk lokumunu dünyaya duyuran Bekir Efendi, adeta misafirlik takım gibi yabancı elçilerin Türkiye ziyaretlerinde elçi heyetlerine sunulan ikramlıklardı…

Hacı Bekir şekerlemelerine olan ilgi ve sevginin kapısında oluşan kuyruklardan görebiliriz. Hala bayram arifelerinde torunlarıyla birlikte Hacı Muhiddin dükkanına gidip bayram alışverişi yapan geleneğin devam ettiğini tanık olmak, bizi Eski İstanbul’un ruhuna götüren en güzel adetlerden biridir. Siz de eski İstanbul geleneklerini yaşatmak ve yaşamak istiyorsanız Sirkeci’nin tarihi sokaklarında gezerken Hacı Bekir Efendi’nin rahatül hulkum’larını tadabilirsiniz…

Yorum Yap

Yorum Yap