1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Pera Palas’ta Gece Yarısı: Tarihin Unutmadığı Yıllara Yolculuk

Pera Palas’ta Gece Yarısı: Tarihin Unutmadığı Yıllara Yolculuk

featured

Bir önceki yazdığım yazıda Pera Palas Otel’in tarihi ve İstanbul için ne denli önemli olduğundan bahsetmiştim. Pera Palas, sadece ülkemizde değil, birçok farklı kültürde dikkat çeken ve üzerine romanlar yazılan bir yapıdır. Geçtiğimiz hafta Netflix’de yayınlanan, hemen hemen herkesin izlediği ve bunun üzerine tüm yorumlarını en şeffaf hailiyle belirttiği Pera Palas’ta Gece Yarısı, unutmaya yüz tutmuş İstanbul işgalini kulaklarımıza fısıldar. Zamanda yolcuklukla oradan oraya giden baş kahramanımız, heyecanına kapılıp bazen devlet sırlarını düşmanlara söylese de genel olarak bize Pera Palas gibi bir yapının farkında olmamızı sağladığı ve Mustafa Kemal’in ülkemiz için ehemmiyetini yeniden hatırlattığından çok başarılı bir çalışma olmuş.

Önerilen Yazı
Pera Palas Hikayesi…

İstanbul’un İngilizler Tarafından İşgal Edilmesi

Osmanlı, XX. yy başlarından itibaren neredeyse girdiği her mücadeleyi kaybetti. Osmanlı’nın yok olmasını bekleyen düşman devletler de bir şekilde Anadolu’yu özellikle de İstanbul’u işgal etmenin fırsatını kolluyordu. I.Dünya Savaşından yenik çıkan Osmanlı iyice zayıfladı ve güçsüzleşti. Fırsattan istifade İtilaf Devletlerinin en güçlüsü olan İngiltere ilk defa 13 Kasım 1918 yılında işgal etti.

Pera Palas’ta Gece Yarısı, İstanbul’un ilk işgal yıllarını anlatarak işgal güçlerinin gerçekten de Pera Palas’tan çıkmadığını, Pera Palas’ı kendine mesken tuttuğunu çok güzel göstermiştir. İngilizlerle ilgili dizide en güzel detay ise Atatürk’ün de zaman zaman ziyaret ettiği Pera Palas’ta İngiliz komutanın Atatürk’ü masasına davet etmesidir. Atatürk davet icabet etmese siyasal bir kriz çıkacak, kalkıp gitse İngilizlerin küstah tavrı karşısında küçük düşmüş olacaktır. Biz acaba ne yapacak diye düşünürken Atatürk, ‘Burası benim evim, siz misafir sayılırsınız o yüzden lütfen siz benim masama buyrun’ der. Bu diyaloğun doğruluğu tartışılsa da dizide özellikle yer verilmesi çok güzel bir ayrıntı olmuş.

pera-palas’ta-gece-yarısı

Pera Palas’ta Gece Yarısı

Dizi ‘Paris’te Gece Yarısı’ filmini hatırlatmış olsa da Tür tarihinin en sıkıntılı dönemlerini farklı bi bakış açısıyla değerlendirmek, biraz efsunlu olaylar eklemek farklı bir soluk getirmiş. Pera Palas’ta Gece Yarısı, İstanbul’un en buhranlı yılları konusunda hem farkındalığımızı arttırdı hem de o dönem hakkında kısmen bilgi sahibi olmamızı sağladı.

Rus Prensesler ve Beyoğlu

Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın değindiği bir diğer nokta da Bolşevik Devrimi sonrası kıyımdan kurtulan Çarlık Rusyası prensesleri. O dönemde gerçekten de Rusya’dan İstanbul’da çok ciddi bir göç söz konusuydu. Rus prensesler, saraylarda büyümenin verdiği asillikle İstanbul’un önemli ailelerinin yanında çalışmaya başlar…

Pera Palas Otel Nerede?

Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi 52 Numarada yer alan Pera Palas, belli gün ve saatlerde ziyarete açıktır. Bugün müze olarak hizmet veren Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığı odayı mutlaka ziyaret etmelisiniz…

Yorum Yap

Yorum Yap