1. Ana Sayfa
  2. DİZİ-FİLM
  3. Romanlardan uyarlanan 7 yerli dizi

Romanlardan uyarlanan 7 yerli dizi

featured

Türk televizyon dünyasında eskilerden beri romanlardan dizi uyarlamak son derece yaygındır. Genel de roman olarak okuyucudan yoğun ilgi gören eserler televizyonda dizi olarak da aynı ilgiyi aldığından bu mesele pek çok roman için tekrarlandı. Kimisi tuttu milyonlarca izlendi hatta kitabın bile ötesine geçti. Kimisini ise izleyici sevmeyince ‘keşke roman olarak kalsaydı’ demeye başladı. Bizler de bu konuya ilişkin yaptığımız araştırmalar sonucunda romanlardan uyarlanan en çarpıcı 7 yerli diziyi sizlerle paylaşıyoruz.

ROMANLARDAN UYARLANIP REYTİNG REKORU KIRDILAR

1.Aşk-ı Memnu: Kuşkusuz bu listenin en popüleri Aşk-ı Memnu’dur. Zira Halit Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz eseri aynı isimli kitabından diziye uyarlanan Aşk-ı Memnu televizyon başarısında romanın çok çok önüne geçmiştir. Televizyonda öyle başarılı olmuştur ki neredeyse pek çok insan bir romandan uyarlandığını dahi bilmez. İddialı yapımın başrollerini Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Selçuk Yöntem ve Hazal Kaya gibi usta isimler paylaşıyordu. Dizi final yaptığı ve Bihter karakterinin hayatını kaybettiği tarihte hala sosyal medyada gündeme geliyor. Dizinin konusu özetle eşini kaybeden Adnan Bey’in kendisinden yaşça küçük Bihter’le evlenmesi ve zamanla aynı evde yaşayan yeğeni Behlül ve Bihter arasından alevlenen yasak aşk.

2.Yaprak Dökümü: Bir döneme damga vuran Yaprak Dökümü dizisi aslında Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı romanından uyarlamadır. Döneminin en çok izlenen dizilerinden biri olan Yaprak Dökümü yayınlandığı çarşamba akşamları milyonları ekrana kilitlemeyi başarıyordu. Dizinin başrollerinde Halil Ergün, Fahriye Evcen, Gökçe Bahadır, Deniz Çakır gibi iddialı isimler bulunuyordu. Dizi Ali Rıza Bey’in emekli olması ve ailesini alarak Trabzon’dan İstanbul’a göç etmesiyle başlıyor. Ailenin İstanbul’da başına gelmeyen kalmıyor.

3.Fi: Türkiye’nin dijital platformda yayınlanan ilk dizilerinden biri olan Fi Azra Kohen’in Fi Çi Pi kitap üçlemesinden Fi’nin uyarlamasıyla oluşmuştur. Puhu Tv’de yayınlanan dizi cesur ve iddialı sahneleriyle son derece ses getirmiştir. Dizinin başrollerinde Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür ve Ozan güven yer alıyordu. Dizi takıntılı psikiyatrist Can Manay’ın Duru’yu görüp aşık olması hatta takıntı haline getirmesini anlatıyor.

4.Masumlar Apartmanı: Şimdilerin en ses getiren yapımlarından biri olan ve TRT 1 ekranlarının reyting rekortmeni olan dizisi Masumlar Apartmanı adını sıkça duyduğumuz Gülseren Budayıcıoğlu’nun Madalyonun İçi kitabından uyarlanmıştır. Dizi şimdilerde 2. sezonuyla ekranlarda adeta rüzgar gibi esiyor. Başrollerinde Ezgi Mola, Birkan Sokullu, Merve Dizdar gibi başarılı isimler bulunuyor. Dizi başta temizlik olmak üzere pek çok takıntıları olan kardeşlerin çevresindeki insanlarla olan hikayesini anlatıyor.

5.Camdaki Kız: Yine Gülseren Budayıcıoğlu’nun aynı isimli romanından uyarlanan Camdaki Kız şimdilerde en çok konuşulan dizilerden biri. Perşembe akşamları Kanal D’de yayınlanan dizi dikkat çeken konusuyla herkesin dilinde. Dizinin başrollerinde Burcu Biricik, Feyyaz Şerifoğlu, Enis Arıkan, Tamer Levent, Devrim Yakut gibi isimler yer alıyor. Dizi annesinin adeta camdan bir fanusta büyüttüğü kızının ülkenin önde gelen ailelerinden birinin oğluyla evlenmesi sonucu başına gelenleri anlatıyor.

6.Çalıkuşu: Reşat Nuri Güntekin’in aynı isimli romanından uyarlanan Çalıkuşu dizisi Fahriye Evcen ve Burak Özçivit’i bir araya getirmişti. Dizi yayınlandığı dönem milyonlar tarafından ilgiyle izlenen sıcacık bir hikayeyi konu alıyor. Dizinin konusu küçük yaşta ebeveynlerini kaybeden Feride’nin teyzesinin yanında yaşamaya başlaması ve kuzeni Kamran’a aşık olmasıyla başına gelenlerden oluşuyor.

. Behzat Ç.: Emrah Serbes’in yine aynı isimli romanından uyarlanan polisiye dizi Behzat Ç. cinayet büroda görev yapan bir polisin başından geçenleri anlatıyor. Dizi yayınlandığı dönem adeta fenomen hale gelmiş ve milyonlar tarafından sıkı sıkıya takip edilir hale gelmişti. Aradan yıllar geçmesine rağmen dizinin hayranları hala zaman zaman dizinin yeniden çekilmesi gerektiğini sosyal medyada dile getiriyor. Dizinin başrollerinde Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, Canan Ergüder ve Seda Bakan gibi başarılı isimler yer alıyordu.

Yorum Yap

Yorum Yap