1. Ana Sayfa
  2. DİZİ-FİLM
  3. Senaryo yazmak isteyenlere öneriler

Senaryo yazmak isteyenlere öneriler

featured

Yazmayı ve okumayı seven, ucundan kıyısından da sinema ve sanatla ilgisi olan hemen herkes mutlaka senaryo yazmayı denemiştir. Senaryo yazmanın birbirinden farklı pek çok tekniği bulunuyor. Senarist ve yazarlara en çok sorulan soruların başında düşünmesi dahi son derece zor olan olayları ne şekilde kurgulayarak ortaya çıkardıklarıdır. Bu noktada senarist ve yazarların hayal gücü ve yeteneğinden yola çıkarak gerçekten senaryo yazmak isteyenlere öneriler kaleme aldık. İşte taze senaristlere altın değerinde öneriler…

Önerilen Yazı
Netflix’te bu ay neler var? Netflix ocak ayı takvimi

1.Karakter: İzleyicinin karakterde kendisinden bir parça bulması hem diziyi hem de karakteri daha iyi benimsemeleri açısından önemli bir noktadır. Her zaman kendine has özellikleri, giyim tarzı, jestleri ve mimikleri olan karakterler izleyicinin gözünde daha ilgi çekici bir konumdadır. Örneğin özellikle benim hayatımın arka planında sürekli açık olan ve izlemekten bıkmadığım Avrupa Yakası dizisinde Şahika ve Burhan karakterleri çok ilgi gören ve iyi yazılmış karakterlerdir. Karakterlerin kendine ait cümlelerinin olması, tepkileri ile tavırları izleyiciyi dinç tutmaktadır. Bu karakterlerin bazı sözleri yıllar geçse de unutulmaz. Anne With An E dizisinde, Anne’nin çok sevilmesinin sebebi de oyuncunun yanı sıra, oluşturulan iyi bir karakter ve tavırları olmuştur. Başlı başına dönemine göre farklı bir karakterdir ve oyuncu da duyguları izleyiciye iyi geçirmiştir.

2.Karakter-hikaye mi hikaye-karakter mi?: Senaryoya nereden başlıyorsunuz? Bir hikayeniz mi var yoksa sadece bir karakteriniz mi? Öncelikle başlangıç noktasını iyi belirlemeli ve yazmaya öyle başlamalısınız. Bu konuda senaristler yıllardır tartışmaktadır fakat bir sonuca varılamamıştır. Hikayeden karakter oluşturulması daha yaygın bir senaryo yazım tekniği olsa da önce karakter oluşturup sonrasında hikayeyi oluşturmaya geçebilirsiniz. Bu tercih tamamen size kalmıştır. Her iki teknikte de önemli olan ortaya iyi bir şeyler çıkartmaktır.

3. Diyalog: Senaryoda diyalog yazmak adeta bir sanattır. Bunun için de ayrıca bir çalışma yapmak ve çaba sarf etmek gerekir. Yazdığınız karakterleri iyi öğrenmek ve izleyiciye ”Hayır bu karakter bunu söylemez.” dedirtmemek gerekir eğer öyle olursa mantık devre dışı kalır ve yazdığınız dizi/filmin inandırıcılığı kalmaz. Bu da izleyici kaybetmenize neden olur. Senaryonun her aşamasında aksiyon ve çatışmalar olması lazımdır bu yüzden yükselen ve düşen aksiyona, dönüm noktalarına önem vermek gerekir.

4. Tekrar tekrar yazmak: Senaryo yazarken en önemli kurallardan biri silip silip yeniden yazmaktır. Çünkü ilk yazısında kimse en iyiyi bulmaz ve iyiyi bulmak için de sürekli çalışıp yazmak gerekmektedir. En iyisi olmak için süresiz bir çalışma azmi ve yazarken mutlu olmayı bilmek gerekir. Unutmayın ki bu dünyada başarılı olan herkes öncesinde defalarca başarısızlığı tatmıştır. Senaryoda detaylara önem verirseniz seyirci sizi oralardan yakalar ve bir bağ oluşumu sağlanır. Acele bir şekilde yazıp satmaya çalışmak yerine, yıllarınızı dahi alacağını bildiğiniz iyi bir eseri ortaya çıkartmaya çalışın. Sonunda illa ki karşılığını alacaksınızdır.

5. Neden yazıyorsunuz?:  Bence yazının en önemli kısmı burasıdır. Çünkü hayal dünyası çok karmaşık bir yer ve onunla ne yapacağınıza siz karar vermelisiniz. Hayallerinizin öylece kafanızın bir yerinde ölmelerini bekleyebilir ya da harekete geçerek onları kullanabilirsiniz. Zaten hayallerini kendine saklamak yerine başkalarıyla paylaşanlar senarist olmayı tercih ediyor.

6.Araştırma: Etrafınızdaki her şeyi ve herkesi gözlemlemek senaryo yazarları için olağandışı bir şey değildir. Neredeyse tüm yazarlar karakterlerine çevrelerindeki insanlardan bir parça verir. Bunun yanı sıra, gazeteci mesleğine sahip bir karakter yazıyorsanız gazetecilerle iletişimde olmanız gerekir, doktor yazıyorsanız bir doktorla görüşme yapmanız gerekmektedir. Yargı dizisinin senaristi Sema Ergenekon‘un 2-3 yıl boyunca dizinin senaryosu üzerinde çalışması bu işin ne kadar zor ve uğraştırıcı olduğunun da minik bir örneğidir.

7.Disiplin: Hayatta yaptığımız her işte olduğu gibi senaryo yazarken de disiplinli bir şekilde çalışmak gerekir. Elbette yazmak ve araştırmak için zamana ihtiyacınız olacaktır ama bu süreyi mantıklı şekilde kullanarak disipline olup senaryoyu vaktinde yetiştirmek oldukça mühimdir.

Yorum Yap

Yorum Yap