1. Ana Sayfa
 2. KİTAP
 3. Sesli Kitap deneyimi için 5 başlangıç kitabı

Sesli Kitap deneyimi için 5 başlangıç kitabı

Sesli kitap için 5 kitap önerisi

Sesli Kitap deneyimi için 5 başlangıç seviyesinde kitap önerisi ile geldim sizlere. Hayatımıza oldukça hızlı adapte olabilen teknolojik gelişmelerin aksine sesli kitaplar oldukça yavaş bir şekilde hayatımıza dahil oluyor. Aslında bunun birkaç farklı temel nedenlerinin olduğunu düşünüyorum. Ki bence bu sebeplerin en önemlisi “Önyargı”. Önyargılarımız nasıl bizleri bir kitap sever olmaktan alıkoyabiliyor ise aynı sebeplerle de sesli kitaplara yaklaştırmıyor. Fakat değişen düzenler ve kontrol etmekte zorlandığımız bu hızlı dünyada sesli kitap biz kitap severler için bir velinimet. Sadece kitap severler içinde değil kitap okumaya bir türlü ısınamayanlar içinde bir nimet.

Önerilen Yazı
En popüler 9 sesli kitap uygulaması

KİTAPLAR HAYATINIZIN HER KÖŞESİNDE

Hayatınızın içerisindeki birçok aktiviteye rahatlıkla dahil edebileceğiniz sesli kitaplara alıştıktan sonra vazgeçemeyeceksiniz. Öyle ki ne kadar hızlı bir şekilde kitap okuyup ne çok kitapla tanıştığınızı fark ettiğinizde şaşıp kalacaksınız. Elbette ilkler her zaman zordur. Bu sebeple sizlerle dinlemesi oldukça keyifli ayaklarınızı yerden kesecek 5 kitabı paylaşacağım. Sesli kitap deneyimi için başlangıç seviyesi sayılabilecek bu kitapları birbirinden usta seslerden dinlemekte ayrıca keyifli olacak. O zaman daha fazla bekletmeden kitaplara ve kıymetli seslendirmenlere geçiyorum.

SESLİ KİTAP İÇİN ÖNERİLER

Hayvan çiftliği sesli kitap

Hayvan Çiftliği-George Orwell

 • Seslendiren:Okan Bayülgen
 • Süre: 3 saat 41 dakika
 • Storytel Puan: 4.79

Hayvan Çiftliği’nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin’i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir.

Ben Kirke sesli kitap

Ben Kirke-Madeline Miller

 • Seslendiren: Damla Sönmez
 • Süre: 13 saat 26 dakika
 • Storytel Puan: 4.59

Ozanlar benden, –erkek– kahramanın karşısında diz çöküp merhamet dilenen bir kadın olarak bahsetti hep; ilaç katarmışım tatlı şaraplarına, büyüleyip domuza çevirirmişim hızlı giden gemilerin tayfasını, babaevini unutturur, sılaya kavuşmalarına müsaade etmezmişim. Ne demeli, kadınlara haddini bildirmek ozanların en sevdiği vakit geçirme biçimidir; yerlerde sürünüp ağlamazsak gerçek bir hikâye olmazmış gibi.

Ama yanılıyorlar, yanılıyorsunuz: Cadılık illa nefret, kıskançlık ya da başka türlü bir kötülükten doğmaz; ben ilk büyümü aşkımdan yapmıştım.

Damla Sönmez’in sesiyle bu mitolojik esere bayılacaksınız.

Simyacı sesli kitap

Simyacı-Paulo Coelho

 • Seslendiren: Yiğit Özşener
 • Süre: 4 saat 2 dakika
 • Storytel Puan: 4.62

Simyacı, Santiago adındaki Endülüslü bir çobanın İspanya’dan başlayıp Mısır’da sona eren yolculuğunu konu ediniyor. Gördüğü bir rüya üzerine sahip olduğu her şeyi ardında bırakan Santiago’nun bu serüveni, onu düşlerine kavuşturduğu kadar hayatın hakikatine de ulaştırıyor. Simyacı’nın sayfalarını çevirdikçe siz de Santiago’yla birlikte kendi içinize doğru bir yolculuğa çıkacaksınız.

Don Kişot sesli kitap

Don Kişot-Miguel de Cervantes

 • Seslendiren: Şerif Erol
 • Süre: 5 saat 55 dakika
 • Storytel Puan: 4.29

Kitapta olaylar, yaşlı ve kaçık bir aristokrat olan Alanso’nun, okuduğu şövalye hikayelerine kendini fazlası ile kaptırması sonucunda “Don Kişot” takma adı ile maceradan maceraya atılmasıyla başlıyor. Kendini seyyar şövalye sanarak çıktığı yolda başına gelenler okuyucuya adeta bir öyküler şöleni de sunuyor. Kitaptaki öykülerin çıkış noktasını aslında hayal dünyasında yaşayan Don Kişot’un gerçek ile iç içe geçen maceraların da içine düştüğü komik öğeler oluşturuyor.

İçimizdeki şeytan Sesli kitap

İçimizdeki Şeytan-Sabahattin Ali

 • Seslendiren:Beyti Engin
 • Süre: 8 saat 50 dakika
 • Storytel Puan: 4.62

Roman, Macide ve Ömer isimli iki önemli karakterin aşkını içerir. Eserde kişilerin iç konuşmaları ve kendileri ile hesaplaşmaları yaygın olarak kullanılmış, bu yolla duygu ve hisler çok başarılı bir şekilde anlatılmıştır. Ömer’in sürekli kendini sorgulaması, olaylara çözüm üretmek istemesi ve başarısız olması göze çarpan hususlardandır. Ömer bu sıkıntıları içindeki şeytandan kaynaklandığına kanaat getiriyor. Bu romanında, Sabahattin Ali toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın “kapana kısılmışlığını” etkileyici bir biçimde anlatıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap