1. Ana Sayfa
  2. DİZİ-FİLM
  3. Yerli Dijital Platformlarını Neden Tercih Etmeliyiz?

Yerli Dijital Platformlarını Neden Tercih Etmeliyiz?

Dijital-Platform

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte dizi-film izleme alışkanlıklarımız da değişti. Önceden diziler yalnızca ana akım medya dediğimiz televizyonda, filmler ise sinemada seyirciyle buluşurken dijital platformlar bu alışkanlıkları değiştirdi. Artık televizyondan, akıllı telefonlardan ve tabletlerden kolayca erişilebilen dijital platformlar herkesin odak noktası oldu. Ülkemizde faaliyet gösteren yerli dijital platform sayısı da oldukça fazla. Peki yerli dijital platformları neden tercih etmeliyiz?

EXXEN:  Yerli dijital platformlar deyince akla gelen ilk marka oluyor.  Acun Medya çatısı altında Acun Ilıcalı tarafından kurulan ve 1 Ocak 2021 tarihinde yayın hayatına başlayan dijital içerik platformudur. Exxen bünyesinde dizi, yarışma, belgesel, çocuk programı ve reality show gibi birbirinden farklı yapımlar bulunuyor. 1500 kişilik bir ekibinin olduğu platformun en ses getiren yapımlarından biri şüphesiz Leyla ile Mecnun dizisi oldu. Exxen platformu reklamsız ve reklamlı olmak üzere kullanıcıya 2 üyelik seçeneği sunuyor. Reklamlı 9,90 TL, reklamsız 19,90 TL olarak seyirciyle buluşuyor. Şimdilerde kullanıcı sayısı 1 milyona yaklaştı.

BLU TV: Yerli içerikleriyle dizi ve film severlerin uğrak noktası olan Blu TV 2015 yılında Doğan Holding çatısı altında ‘Türkiye’nin internet televizyonu’ sloganıyla kuruldu. Kuruluşundan bu yana zengin portföyüyle seyircisiyle buluşan Blu Tv’ye ilk yerli dijital platform diyebiliriz. Daha çok festival filmleri ve bağımsız filmlerin yer aldığı ‘Başka sinema’ ve ‘Başka Çarşamba’ filmlerini de kiralama imkanı sunuyor. Alef, Saygı, Bozkır, Yeşilçam, İlk ve son gibi Türkiye’de oldukça ses getiren pek çok yapıma da ev sahipliği yapmıştır. Bilgisayar, akıllı televizyon, tablet ve cep telefonu gibi pek çok cihazdan kolaylıkla ulaşılabilen Blu TV ilk 7 gün ücretsiz izlenebiliyor. Sonrasında ise aylık 22,90 TL, yıllık abonelik paketinde ise 9,90 TL’ye üye olarak kullanılabiliyor. Ayrıca Blu Tv’nin 4 milyondan fazla aboneye sahip olduğu söyleniyor.

PUHU TV: Öncelikle Puhu Tv’nin diğer yerli dijital platformlar arasında en önemli farkı ücretsiz olması. Bünyesinde pek çok yerli ve yabancı yapımı barındıran Puhu Tv’ye, bilgisayar, tablet, cep telefonu ve akıllı televizyondan kolaylıkla erişilebilir. Puhu Tv’nin kullanıcıların dikkatini çeken bir diğer önemli özelliği ise ana akım dizilerinin hızlıca arşivine eklenmesi ve kolay arayüzüyle kolayca izlenebilmesidir. Bu platform sadece yerli dizilere hizmet ederek, yabancı dizi arşivi bulunmamaktadır.

GAİN: 2019 yılında Beyn Danışmanlık bünyesinde kurulan GAİN ‘Güzel Ahlak İyi niyet’ sloganıyla ortaya çıkmıştır. İlk etapta sadece mobil cihazlardan erişilebilen Gain zamanla diğer cihazlardan da kullanılmaya başlanmıştır. Platformun en dikkat çeken işlerinden biri şüphesiz başarılı oyuncular Engin Günaydın ve Devin Özgür Çınar’ın başrollerinde yer aldığı 10 bin Adım isimli dizi oldu. Gain’i diğerlerinden ayıran önemli farklardan biri de bağımsız video içerik üreticilerini desteklemek, sektörde çok sesliliği ve özgün üretimlere önem veren bir platform olması. Gain’i kullanmak isteyen kullanıcılar aylık abonelikte 21,90 TL, yıllık aboneliklerde ise aylık 13,90 TL ödemek durumunda kalacaklar.

MUBİ: 2007 yılında Efe Çakarel tarafından kurulan Mubi ülkemizden dünyaya açılan bir platformdur. Kullanıcıların çoğunluğun sinema severler, sinema öğrencileri ve sinema meraklılarının oluşturduğu Mubi üyelerine 30 filmlik bir seçki sunuyor. Başka bir deyişle her filmin 30 günlük bir vizyon süresi oluyor. Vizyon süresi dolan film platformdan kalkarken yerine yenisi geliyor. İlk 7 gün ücretsiz deneme seçeneği olan Mubi’yi kullanmak isteyenler sonrasında aylık 25,99 TL ücret ödemek durumunda kalıyor. Eğer aboneliğinizi yıllık pakette alırsanız bu fiyat aylık 15,99 TL’ye düşüyor. Pandemi döneminde abone sayısını adeta katlayan platformun dünya çapında abone sayısı 10 milyona ulaştı. Ayrıca bir dipnot düşecek olursak üniversitelerin sinema bölümünde okuyan öğrenciler Mubi’den ücretsiz faydalanabiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap